Gündem

13 YILDA 4 BİN RESTORASYON

Yazar: TR Dergisi

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2002 – 2015 yılları arasında Türkiye genelinde yaklaşık 4 bin kültürel varlığın restorasyonunun gerçekleştirildiğini bildirdi.

Türkiye’de kültürel mekânların restorasyonu konusunda çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu alanda son 13 yılda 4 binden fazla eserin restorasyonu gerçekleştirildi.

Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan sayısız han, hamam, cami, mescit, çeşme, köprü ve kemer 2002 yılından bu yana yapılan restorasyon çalışmalarıyla yeniden hayat buluyor. Yapılan bu önemli çalışmalar ile ilgili görüşlerini bildiren Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, son 13 yılda özellikle restorasyonlar konusunda önemli aşamalar kaydedildiğini belirtti.

Kurum olarak proje bazlı pek çok önemli işe imza attıklarını ifade eden Ertem, Türkiye’deki kültürel varlıklara önem verdiklerini ve özellikle İstanbul’da Sultanahmet Camii dışında restorasyonu yapılmayan hiçbir eserin kalmadığını aktardı. Bosna Hersek’teki Hisarbey Hamamı’nın yurt dışında gerçekleştirdikleri ilk restorasyon olduğunu belirten Ertem, özellikle Balkanlardaki eserlere ağırlık verdikleri ifade etti.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle