Gündem

15 TEMMUZ DÜNYAYA DAHA İYİ ANLATILMALI

emre.ozcan@cubemedya.com'
Yazar: TR Editör

15 Temmuz’daki menfur darbe girişimi, Avrasya Üniversiteler Birliğinin (EURAS) düzenlediği “Türkiye’deki Darbe Girişiminin Dünyada Yansımaları” adı konferansında ele alındı.

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) mihmandarlığında gerçekleşen panelde, Türk halkının gerçek bir demokrasi sınavı verdiği 15 Temmuz sürecinin dünya kamuoyunda daha net bir biçimde anlatılmasına ihtiyaç olduğu görüşü baskın çıktı. 15 Temmuz sürecini akademik bakış açısıyla ele alıp bilgi ve belge arşivi oluşturan İAÜ, EURAS üyesi birçok üniversiteye bu konuda öncülük ediyor ve katıldığı tüm uluslararası platformlarda da bu konuyu gündeme getirmeyi görev sayıyor. Darbe girişiminin Batı dünyasından nasıl göründüğünün tespiti için yabancı konuşmalara ağırlık verilen panele, birçok yabancı akademisyen katıldı. Yoğun bir katılımın gerçekleştiği konferansın sonunda, İstanbul Aydın Üniversitesi Müzik Kulübünün 15 Temmuz Şehitleri anısına hazırladığı sunum ise duygusal anlar yaşattı.

Dr. Mustafa Aydın – EURAS BAŞKANI

Paneldeki konuşmacıları özellikle yabancı akademisyenlerden seçtik ve hiç Türk konuşmacı koymadık. Tamamen onların bakışı ve görüşüyle 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin algısını ve yankısını izlemek istedik. Birçok uluslararası akademisyen de Batı’nın bu anlamda yeterli bilgiye sahip olmadığı, 15 Temmuz’daki Türk halkının ortaya koymuş olduğu demokratik duruşun gerçek niyetini algılamaktan uzak olduğunu düşünüyor, dile getiriyor. Dolayısıyla bu tarz çalışmaların Türkiye’de değişik platformlarda yapılması, özellikle de Avrupa’ya 15 Temmuz hain darbe girişiminin altında yatan sebepleri ve Türk halkının buna karşı göstermiş olduğu reaksiyonu anlatmamız lazım.
Prof. Dr. Joseph Mifsud –  Londra Diplomasi Akademisi Direktör

Batı devletleri, özellikle de AB, hükümetleri ve demokrasi ile hukukun üstünlüğü kavramlarını kendilerine göre değerlendirir. AB’nin resmî görüşüne bakacak olursak Türkiye, darbe eşiğine geldiğinde normal bir durumda değildi. Hâlbuki demokrasi, hukukun üstünlüğü, alakart menü değildir. Kendinize göre dizayn edip sipariş veremezsiniz. Bu olay Türkiye’de değil de AB üyesi bir ülkede olsaydı AB’nin tutumu çok farklı olurdu.
Dr. Nagi İdris

Bugün Orta Doğu coğrafyasında birçok ülke askerî rejimle yönetiliyor. 15 Temmuz başarılı olsaydı, Türkiye de bunların arasında olacaktı. Hâlbuki tanklar demokrasi için bir alternatif değildir. Türk halkı bu noktada büyük bir sınavı alnının akıyla verdi. Birçok Afrika ülkesi bugün Türkiye’nin gösterdiği duruşu gösteremediği için kaosta. Türkiye Avrupa’nın önemli bir parçası ve güçlü bir ülke. Bu da bazı çevreleri rahatsız ediyor tabi.

Yazar Hakkında

emre.ozcan@cubemedya.com'

TR Editör

Yorum Ekle