15 Temmuz

15 Temmuz Özgürlüğe Adanan Kitap

Yazar: TR Dergisi

15 Temmuz gecesi, gözlerini kırpmadan ülkesi için canlarını feda eden şehitlerimizin ibret alınacak hayatlarının anlatıldığı 15 Temmuz Şehitleri kitabı, İBB Kültür A.Ş. tarafından yayımladı.

15 Temmuz Şehitleri ismi ile yayımlanan kitapta 239 şehit ailesi ile yapılan röportajlardan yola çıkılarak yazılan hikâyeleri yer alıyor. Kitaptaki metinler, Yazar M. Davut Göksu tarafından kaleme alındı. Şehit ailelerine ait özel fotoğraflar ise Nevzat Yıldırım tarafından çekildi. Proje koordinatörlüğünü Gülizar Sönmez’in yaptığı kitabın grafik tasarımını ise Yasemin Kondolot gerçekleştirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Kültür A.Ş., 15 Temmuz Şehitleri kitabını o gece bu toprakları canlarıyla savunan şehitlere ve özgürlüğe adıyor.

BİREBİR RÖPORTAJLAR

15 Temmuz Şehitleri kitabı için iki yüzün üzerinde şehit ailesiyle röportaj yapıldı. Röportajlar, şehit ailelerinin İstanbul ve Ankara’daki evleri ziyaret edilerek yüz yüze gerçekleştirildi. Yapılan röportajlardan yola çıkarak şehitlerin hikâyeleri özel olarak kaleme alındı. Kahramanların yaşantıları, o gece nasıl sokağa çıktıkları, darbeye karşı nasıl direndikleri, nasıl şehit oldukları detaylı bir şekilde anlatıldı.

ÖZEL BİR KONSEPT

Şehitlerin geride bıraktığı eşleri, evlatları, anne-baba ve kardeşlerinin fotoğrafları, ünlü fotoğraf sanatçısı Nevzat Yıldırım tarafından ailelerin izinleri alınarak özel bir konseptle, fotoğrafik bir dil oluşturularak çekildi. Kitapta, röportaj vermek istemeyen ailelerle ilgili bölümler kısa tutuldu. Metinler kaleme alınırken, şehit ailelerinin anlatımlarının yanı sıra medyada çıkan görüntü, röportaj, anlatı ve haberler de değerlendirildi. Güncel bilgilerin kullanıldığı kitap, saha çalışması ile pekiştirildi.

NELER YAŞANDIĞI ANLATILDI

15 Temmuz gecesinin kronolojisinin de takip edilebileceği kitapta, direnişlerin yaşandığı bölgelerin hikâyesi de anlatılıyor. 15 Temmuz gecesinin, şehitlerin ve şehit ailelerinin zihinlerden silinmeyecek fotoğraflarının da yer aldığı kitapta, gecenin kronolojisine ve direnişin yaşandığı bölgelerin hikâyesine de yer verildi. 24 saatlik süre, resmî açıklamalar, bölge bölge yaşananlar bir belgesel hâlinde giriş bölümünde yer alıyor.

Nevzat Yıldırım (Fotoğraf Sanatçısı)

“15 Temmuz, Türk toplumunu derinden etkileyen olaylardan biri oldu. Şehitlerin geride bıraktığı eşleri, evlatları, anne-baba ve kardeşlerinin fotoğraflarını, ailelerin izinleri alınarak, özel bir konseptle, aynı ışık ve çekim mesafesinde fotoğrafik bir dil oluşturarak çektik. Röportaj verip fotoğraf çektirmek istemeyen aileler de olduğu için, kitapta o bölümler boş bırakıldı. Şehit ailelerini ziyaret ederken, yaklaşık her birine 1,5-2 saat kadar zaman ayırdık.”

 

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle