Yunus Emre Enstitüsü

2017 Türk Dili Yılı Olacak

Yazar: TR Dergisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde yürütülecek kampanyayla 2017 “Türk Dili Yılı” ilan edildi.

Bu yıl, başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve basın yayın organlarınca Türkçenin doğru ve güzel bir şekilde kullanılması yönünde çalışmaların yürütülmesi, çok sayıda bilim, kültür ve sanat etkinliğinin gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Açıklamaya göre Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumunun öncülüğünde yıl boyu gerçekleştirilecek etkinlikler, “Dilimiz Kimliğimizdir” üst başlığı ile yürütülecek.

SOSYAL MEDYA DA ELE ALINACAK

Kampanya ile 2017’nin “Türk Dili Yılı” olarak ilan edilmesiyle Türkçenin doğru kullanılması, iş yeri ve mekân adlarında karşı karşıya kalınan dil kirliliğinin önüne geçilmesi, Türkçe karşılığı olmasına rağmen kullanılan kelimelerin yaygınlaşmasının engellenmesi ve sosyal medyada kullanılan özensiz Türkçenin ortaya çıkardığı olumsuzlukların giderilmesi amaçlanıyor. Yapılacak çalışmalarla ayrıca kamuoyunda köklü bir dil bilincinin ve duyarlılığının oluşturulması ve yerleştirilmesi için kamu kurum ve kuruluşlarınca Türkiye genelinde çeşitli kültür, sanat ve bilim etkinlikleri gerçekleştirilecek. Toplumun, özellikle de gençler ile basın yayın organlarının, Türk dilinin yerinde, doğru, güzel ve kurallarına uygun şekilde kullanımının önemi konusunda bilinçlenmeleri sağlanacak.

ERDOĞAN VURGULAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2016 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni’nde yaptığı konuşmada Türkiye’nin geçen 14 yılının, altyapıdan ekonomiye, dış politikadan sağlığa pek çok alanda tarihî başarı hikâyeleriyle dolu olduğunu fakat eğitim, kültür ve sanat alanında istedikleri seviyeye ulaşamadıklarını dile getirmiş, “Kültür-sanat alanında gelişemeyen bir ülkenin, gerçek manada bağımsız olabilmesi, en azından bağımsızlığını sürdürebilmesi mümkün değildir. Sadece yeni değerler yetiştirmek noktasında değil, sahip olduğumuz kıymetleri küresel düzeyde anlatma ve büyük kitlelerin onları tanımalarını, onlardan etkilenmelerini temin konusunda da katetmemiz gereken çok mesafe var.” diye konuşmuştu.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle