Eğitim

250. Yaşına Doğru İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

emre.ozcan@cubemedya.com'
Yazar: TR Editör

Üniversitedeki çalışmaların odağında kurumun kendi alanında dünyadaki akademik otoriteler arasında yer almasını sağlayabilmek yatıyor.

Yazı: MUSTAFA ÖZKAN

İstanbul Teknik Üniversitesi 243 yıllık tarihiyle, bilimle, teknolojiyle, sanatla ve sporla markalaşmış bir kurum. Geçmişi günümüze bağlayan, gelecek için projeler üreten bir bilim merkezi. İTÜ’de İstanbul’un merkezi noktalarına konumlanmış 5 ayrı kampüste, 13 fakültede 39 lisans programı ve 6 enstitüde yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim veriliyor. İTÜ’de 360 laboratuvar ve 13 araştırma merkezi bulunuyor. 23 akredite mühendislik programı ile dünyanın en fazla ABET Akreditasyonuna sahip üniversitesi olarak tanınıyor. Uluslararası Ortak Lisans Programı’na katılan öğrenciler eğitimlerinin yarısını ABD’deki anlaşmalı üniversitelerde tamamlayarak çift diploma almaya hak kazanıyorlar. Birçok bölümde çift ana dal ve yan dal imkânı sunan İTÜ, 900’den fazla anlaşma ile Türkiye’nin en fazla Erasmus değişim programına sahip. İTÜ, bünyesindeki ARI Teknokent’te yürütülen 200’e yakın AR-GE projesi ile bir bilim-sanayi-teknoloji yuvası. Bir girişimcilik ekosistemi olan İTÜ Çekirdek ile girişimci öğrenciler destekleniyor.

Hakan Altınay

İLK AĞIZDAN / HAKAN ALTINAY

“İTÜ’ye 1986 yılında başladım. Lisede parlak bir öğrenciydim ama orada çok farklı bir hayat ve disiplinle tanıştım. Öğrencilere potansiyellerini ortaya çıkarabilecekleri bir ortam sağlanıyordu. Ben de bunu değerlendirdim  ve Türkiye’nin ilk basit robotunu yaptım. O günlerden beri bilim ve teknoloji merakından hiç kopmadım.”

İLKLERİN OKULU

Türkiye’nin ilk yerli helikopteri “Arıkopter”, ilk küp uydusu “İTÜpSAT1”, ilk haberleşme uydusu “Türksat3USAT”, ilk insansız otomobili “Otonobil”, hidrojenle çalışan ilk teknesi “Martı” ve ilk elektrikli minibüsü, İTÜ tarafından yapıldı.

İTÜ Önce Araştırma Diyor. İşte Ana Merkezler

1 Araştırma Merkezleri

2 İTÜ Laboratuvar Altyapı Bilgi Sistemi

3 Araştırma Destekleri

4 Bilimsel Araştırma Projeleri

5 Avrupa Birliği Merkezi

6 Öğrenci Araştırmaları

7 Teknokent ve Diğer Sanayi İş Birlikleri

İstanbul Teknik Üniversitesi, bünyesinde bulunan 360 AR-GE laboratuvarı ve 13 araştırma merkezi ile dünya çapında bir yere sahip.

İstanbul Teknik Üniversitesi, bir araştırma üniversitesidir. Amacı, eğitim verdiği alanlardaki bölgesel ve küresel ölçekte çözüm bekleyen sorunlarının üzerine gitmek, yeni fikirler üretmek, bakış açıları geliştirmek ve yeni değerler ortaya koymaktır. Yetiştirdiği genç beyinlerle Türkiye’nin önemli bir ihtiyacını karşılayan üniversite, birçok alanda araştırmalara öncülük etmekte, prototip hâline getirmekte ve üretimi için gerekli koşulları hazırlamaktadır. 243 yıllık tarihi boyunca ilk ve tek niteliğinde onlarca projeye imza atmış; hâlen yürüttüğü ve gelecekte yürütmeyi hedeflediği projelerle dünya ile yarışacak güçte bir araştırma üniversitesi olduğunu göstermiştir.

İTÜ, ana kampüsünün bulunduğu Maslak, gökdelenleriyle Türkiye’nin Manhattan’ı olarak tanınıyor.

İTÜ AB Merkezi, İTÜ’de Avrupa Birliği ile ilgili yürütülen araştırma faaliyetlerinin gerçekleşmesine katkıda bulunmakta, araştırma alanında İTÜ ve Avrupa Birliği kuruluşları arasında gerçekleştirilen iletişim ve bilgi alışverişinin tümünü koordine etmektedir. AB Merkezi, İTÜ’deki akademik personeli bilgilendirmek ve onları Avrupa araştırma alanındaki son gelişmeler hakkında bilgilendirmek amacıyla Avrupa Araştırma Alanı (ERA) ile bağlantılı seminerler ve çalıştaylar düzenlemektedir.

Yazar Hakkında

emre.ozcan@cubemedya.com'

TR Editör

Yorum Ekle