Gündem

56. Uluslararası Sanat Sergisi

Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nda Sarkis’in eserleri yer alacak.

İlk olarak 1895 yılında yapılan Venedik Bienali, iki yılda bir gerçekleştirilen dünyanın önde gelen, büyük sanat sergilerinden biridir. 1907 yılından sonra birçok ülke, bienalde kendi ulusal pavyonlarını kurmaya başlamıştır. Türkiye, 2014 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfının (İKSV) girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla Venedik Bienali’nde uzun süreli bir mekâna sahip olmuştu.

Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi, bu sene 9 Mayıs- 22 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Türkiye Pavyonu’nda ise Sarkis’in Respiro başlıklı yerleştirmesi izlenebilecek. İstanbul Kültür Sanat Vakfı koordinasyonuyla gerçekleştirilecek Türkiye Pavyonu sergisi, Defne Ayas küratörlüğünde bienalin ana mekânlarından olan Arsenale’deki Sale d’Armi binasında yer alacak.

1938 yılında İstanbul’da doğan Sarkis, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde (Mimar Sinan Üniversitesi) öğrenim gördü. 1964 yılından beri Paris’te yaşayan Sarkis, 1967 Prixde la Peinture a la Biennale de Paris ve 1991 Grand Prix National deSculpture ödüllerini kazandı.

Yarım yüzyılı aşkın süredir devam ettiği sanat hayatında, farklı din, felsefe ve sanat tarihlerini hafıza ve mekânla ilişkilendiren Sarkis, Respiro başlıklı projesinde Türkiye Pavyonu’nu bir tiyatro sahnesi gibi düzenleyecek. Respiro kelimesi İtalyanca’da nefes anlamına geliyor. Sanatçı tarafından aynalar, vitray panolar ve neon ışıklandırmalardan oluşturulan yerleştirme, Jacopo Baboni-Schilingi’ye ait bir besteyle tamamlanacak.

Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu Danışma Kurulunda sanatçı Ali Kazma, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi ve AICA International Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burcu Pelvanoğlu, küratör ve sanat eleştirmeni Cristiana Perrella ve küratör Doç. Dr.  Lewis Johnson ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Zerrin İren Boynudelik yer alıyor.
Türkiye Pavyonu’ndaki sergi, İKSV koordinasyonunda, Fiat’ın sponsorluğunda, T.C. Dışişleri Bakanlığı ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, Mehveş-Dalınç Arıburnu ve SAHA Derneğinin prodüksiyon desteğiyle gerçekleştiriliyor.  Venedik Bienali Türkiye Pavyonu, İKSV’nin girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla 20 yıllığına kiralanan sabit bir mekânda yer alıyor.

Yazar Hakkında

Hanife Çelik

1 Yorum

Yorum Ekle