Kültür

Altı Güzel Adam

emre.ozcan@cubemedya.com'
Yazar: TR Editör

Her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açıklanan Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, gelecek nesillere örnek teşkil edecek isimlere verildi. Peki, bu kültür insanlarını tanıyor muyuz?

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı H. Hümeyra Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ile Yazar Alev Alatlı’dan oluşan Değerlendirme Kurulunun önerisi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2016 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin şu isimlere verilmesini uygun buldu:

ORD. PROF. DR. SÜHEYL ÜNVER

Türk kültürünün bu bereketli topraklardaki bekasına sönmeyen bir inanç ve azimle bağlanarak eserler verdi. Hikmetli şiirlerini, tezhip ve sulu boya resimlerini, bilim ve sanat eserlerinde aksettirerek Türk milletine ve dünyaya armağan etti.

PROF. DR. KEMAL HAŞİM KARPAT

Bilimsel araştırmaları ile tarih yazımında ve sosyal analizde çığır açarak birçok konuya ışık tuttu. Özellikle modernleşme dönemi tarihine devletten ziyade halk ya da toplum perspektifinden bakarak geliştirdiği çalışmalarla metodolojik açıdan bir ilke imza attı.

MUSTAFA KUTLU

Anadolu insanının derinliğinin peşine düşerek aynı derdin farklı yansımalarını ve farklı yaşantılar üzerindeki etkisini güçlü bir modern çağ eleştirisiyle birlikte yansıttı. Taşradan gelmiş birinin gözüyle şehre bakarken, yabancılaşmaya karşı tarihimizi ve öz değerlerimizi savundu. Toplumla sağlam köprüler kurarak Türkiye topraklarının hikâyesini kaleme aldı.

PROF. DR. EROL PARLAK

“Şelpe” tekniğini sistemleştirerek el ile bağlama çalma geleneğini modern dönemde temsil etti. Çalışma teknikleriyle Anadolu’nun kültürel zenginliğini, ruhunu dünyaya aktardı. Özden ve gelenekten kopmadan, yeni açılımlarla müzik sanatının sınırlarını keşfetmeyi sürdürdü. İcrası yanında Türk müziği literatürüne akademik boyutta da güçlü katkılar sunan Neşet Ertaş hakkında en kapsamlı çalışmayı ortaya koydu.

FERİDUN ÖZGÖREN

Kurucusu olduğu Cambridge Musiki Cemiyetinde Amerikalıları Osmanlı ve Türk musikisinin nağmeleriyle buluşturdu. Ustası olduğu musiki enstrümanlarını imal ettiği gibi, usta-çırak ilişkisi çerçevesinde yapımını öğretti. Minyatürlerdeki figürlerden yararlanarak ürettiği unutulan “çeng” sazını tekrar Türk müziğine kavuşturdu. Başta ebru olmak üzere eski ve köklü sanatlarımızı erbabı olarak yaşattı.

ŞENER ŞEN

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlendi. Törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oyuncu Şener Şen ile sohbet etti. 

Türk sinemasında tip oyunculuğunu aşıp canlandırdığı farklı karakterlerde kendine has yeteneği ve özgün performansı ile beyaz perdeye unutulmaz rol kişileri ve dillerden düşmeyen replikler kazandırdı. Esinlendiği ülke insanlarını ve onların sorunlarını başarılı bir biçimde yansıtarak toplumsal tavrını sanatın ince diliyle ifade etti. Üstlendiği rolün konumuna önem vermeden, oyunculuk işinin gereğini yaparak “küçük rolün olmadığını” büyük oyuncu olarak gösterdi.

Yazar Hakkında

emre.ozcan@cubemedya.com'

TR Editör

Yorum Ekle