Tarih

Avrupa Osmanlı’dan Neler Öğrendi?

Yazar: TR Dergisi

Lâle Uluç ile birlikte hazırladığımız Osmanlı Kültürünün Avrupa’daki Yansımaları: 1453-1699 adlı kitapta, Türklerin Eski Kıta’da bıraktığı derin etkilerin izini sürdük.

Bu kitabı ortaya çıkarmak en az altı senemizi aldık. Avrupa’da 20’den fazla ülke gezdik. Müzeler, müze depoları ve daha pek çok yerde çalıştık. Buna sadece ana müzeler değil, küçük müzeler de dâhil. Kitaba koyabildiğimizden çok daha fazla görsel topladık. Titiz bir seçki sonunda görsel sayısını ancak 450’ye indirebildik. Ayrıca yayımlamaya karar verdiğimiz fotoğrafların yayın hakları ve telif ücretleriyle uğraşmak da başlı başına bir işti. Hem seyahatlerimiz hem de bu fotoğraflar için büyük masraflar ve fedakârlıklar yapıldı. Matbaa aşamasında en kaliteli kâğıdı ve en iyi baskı koşullarını tercih ettik. Görsellerin okuyucudaki etki düzeyini yükseltebilmek için kitabın ölçülerini büyük format şeklinde belirledik. Son baskı öncesi maketler hazırlatıp üzerinde yeni düzenlemeler yaptık. Nihayetinde bu kitap ortaya çıktı. Aldığımız tepkilere bakılırsa da çalışmamız başarılı oldu.

BİLİMSEL METİNLER

Osmanlı Kültürünün Avrupa’daki Yansımaları: 1453-1699 adlı kitapta 800’den fazla dipnot bulunuyor. Kitapta kullandığımız hemen her sözün referansını verdik. Kitapta kaynağı olmayan hiçbir bilgi yok diyebilirim. Verdiğimiz kaynakların büyük bir kısmı da yabancı eser ve yayınlardan oluşuyor. Kitabın bilimsel ve entelektüel çerçeve içerisinde kalmasına çok dikkat ettik. Ancak bu noktada karşımıza şöyle bir paradoks çıktı: Kitap hem bilimsel bir karakter taşımalı; ama bir yandan da ağır ve sıkıcı olmamalıydı. Ortaya çıkan metinler, okuyucu tarafından mutlaka rahat okunabilmeliydi. Çünkü bilimsel kitaplar genellikle zor okunurlar. Bu dengeyi yakalayabilmek için büyük gayret sarf ettik. Kitabın görsel açıdan zengin olması bu anlamda bize önemli bir avantaj sağladı. Peki, bu kitap ne söylüyor? Kısaca anlatalım: Osmanlı, 16. yüzyılda Avrupa için büyük bir tehdit anlamına geliyordu. Avrupalılar, bu tehlikeyi yaratan insanları tanımak, kim olduklarını öğrenmek istiyorlardı. En çok ilgilerini çeken şeylerden biri ise Osmanlıların kullandığı silahlardı. Tabi bunun yanında daha birçok şey var. Detaylı bilgi için kitabı incelemekte fayda var.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle