Gündem

Balkanlardan Dünyaya: Goran Bregoviç

BALKAN EZGİLERİ DENİNCE AKLA GELEN İLK İSİMLERDEN BİRİ OLAN GORAN BREGOVİÇ, MAYIS VE AĞUSTOS AYLARINDA BİR DİZİ KONSER İÇİN TÜRKİYE’YE GELİYOR.

Goran Bregoviç, Sırp anne ve Hırvat bir babanın çocuğu olarak 1950 yılında Saraybosna’da doğdu. 16 yaşına geldiğinde konservatuvardaki keman eğitimini yarıda bırakarak, Bijelo Dugme adında bir grup kurdu. Kısa sürede Yugoslavya’nın en ünlü grubu olan Bijelo ile 1974 yılında ilk albümünü, 1978 yılında ilk film müziklerini besteledi. Herkes tarafından tanınması 1988 yılına rastladı. Bir filmle, yani Yönetmen Emir Kusturica’nın çektiği Çingeneler Zamanı’nın müzikleri ile… Filmin belleklerde yer eden şarkısı Ederlezi’nin rüzgârı bugün de esmeyi sürdürüyor. Bregoviç, Arizona Rüyası ve Yeraltı filmlerinde de efsane şarkılara imza attı.

KONSER TAKVİMİ

Balkan kültürünün derin izlerini taşıyan müzikleriyle tanıdığımız Bregoviç, Mayıs 2015’te bir kez daha Türkiye’yi ziyaret edecek. 6 Mayıs’ta Ankara, 7 Mayıs’ta İstanbul, 8 Mayıs’ta İzmir ve 12 Ağustos’ta ise Bursa’da sahneye çıkacak olan Bregoviç, Bosna – Hersek’in ve Balkanların o “renkli” atmosferini yine Türkiye’ye taşıyacak.

Yazar Hakkında

Mustafa Özkan

Yorum Ekle