Kitap

Batı Medyasında 15 Temmuz

Yazar: TR Dergisi

Türkiye’de bir darbe teşebbüsü ve Batı medyasının demokrasiyle imtihanı Batı Medyasında 15 Temmuz kitabı yayımlandı.

Belgesel kitap niteliğinde olan eser, 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne geçit vermeyerek büyük bir demokrasi zaferine imza atan Türkiye’ye karşı, Batı medyasının o günlerdeki tavrını gözler önüne seriyor. 15 Temmuz darbe teşebbüsünün birinci yıl dönümünde yayınlanan kitap, Türkiye’nin en uzun gecesini ve ardından yaşanan olayları Batı medyasının nasıl bir gözle izlediğini anlatırken; uluslararası medya temsilcilerinin o gece  ve ertesinde yazdıkları haber ve yorumları orijinal hâliyle ortaya koyuyor.

Türkçe çevirilerin de  yer aldığı kitapta, uluslararası medya organlarının başarısız darbe girişimi üzerine yaptıkları haberler, yayınladıkları yazılar ve editörlerin yorumları tek tek analiz edilirken kullandıkları yanlış bilgiler ve yanlı ifadelerle medyanın nasıl bir manipülasyon aracı hâline dönüştüğü de tüm gerçekliğiyle tarihe geçiliyor. Batı medyasının 15 Temmuz’a karşı tutumunu en yalın hâliyle ele alan kitabı oluşturan seçki, onlarca örnek arasından özellikle farklı medya organları ve en çok dikkat çeken gazeteci yorumlarından oluşturuldu.

MÜSİAD ABD Başkanı Mustafa Tuncer’in yayın yönetmenliğini yaptığı kitabın editörlüğünü ise Mehmet Yalçın Yılmaz ve Gökhan Gökçe üstlendi. Batı medyasının demokrasi imtihanını belgeleyen kitap, 256 sayfadan oluşuyor. Basımı MÜSİAD ABD tarafından desteklenen kitap, kütüphanelere, iletişim fakültelerine ve Türkiye’nin en uzun gecesini merak eden okurlara ücretsiz dağıtılmak üzere hazırlandı.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle