Yunus Emre Enstitüsü

Büyük Türk Dili Kurultayı Yapıldı

emre.ozcan@cubemedya.com'
Yazar: TR Editör

11. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı Macaristan’ın başkentindeki Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde gerçekleştirildi.

Bilkent Üniversitesi, Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı iş birliğinde düzenlenen 11. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı, Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde yapıldı. Dünyanın dört bir yanından gelen Türkolog ve bilim insanlarının katılımıyla yoğun bir heyecana sahne olan kurultayda söz alan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ateş, Türkçeyi öğretmeye, kadim kültürel değerlerimizi ve insanımızı dosdoğru anlatmaya çalıştıklarını ifade etti.

45 BİN KİŞİ TÜRKÇE ÖĞRENDİ

Yunus Emre Enstitüsünün girişimleriyle bugüne dek 45 bin öğrencinin Türkçe öğrendiğini belirten Ateş sözlerine şöyle devam etti: “Washington’dan Tokyo’ya, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria’dan Polonya’nın başkenti Varşova’ya kadar yurt dışında 37 ülkede 45 kültür merkezlerimiz vasıtasıyla hem Türkçe öğretiyor hem de kültürel kaynaklarımızı doğru yöntemlerle anlatmaya çalışıyoruz. Enstitümüz, Türkoloji Projesi’ni devraldıktan sonra Türk dilini, edebiyatını, kültürünü ve sanatını tanıtmak ve bu konuda eğitim almak isteyen yurt dışındaki bütün üniversite öğrencilerine hizmet vermek amacıyla dünya genelinde 100’e yakın üniversiteyle işbirliği yapmaktadır.”

Açılış konuşmalarının ardından toplam on oturumda 116 bilim insanı bildirilerini sundu. Bildirilerin tartışmaya açıldığı kurultayın sonunda Prof. Dr. Abide Doğan ve Prof. Dr. Naciye Yıldız başkanlığında toplanan komisyon tarafından hazırlanan sonuç bildirisi tüm delegelere okundu. Sonuç bildirisinin okunmasının ardından katılımcılarla Budapeşte’nin tarihî mekânları gezildi.

Yazar Hakkında

emre.ozcan@cubemedya.com'

TR Editör

Yorum Ekle