Gündem

ÇANAKKALE ZAFERİ, YÜZ YIL SONRA MİLLETLERİ BULUŞTURUYOR

Yazar: TR Dergisi

Bu yıl, Çanakkale Zaferi’nde bir asrı geride bırakıyoruz. 1915 yılında dünyanın dört bir tarafından gelen askerlerin karşı karşıya geldiği Çanakkale, bugün o askerlerin torunlarını bir araya getirip kaynaştıran milletlerarası bir barış köprüsüne dönüşüyor.

Muhteşem bir gerdanlık gibi iki kıtayı birleştiren Çanakkale Boğazı, milletler arasında bir duygu ve kültür köprüsü oluşturuyor. Bu toprakları anlamlı kılan Çanakkale Savaşı, kuşkusuz tarihin dönüm noktalarından birini teşkil ediyor. Günümüzde ise tarihî Gelibolu Yarımadası, yıllardır yabancı turistlerin, özellikle de Çanakkale Savaşı’nda
büyük kayıplar veren Avustralya ve Yeni Zelandalıların akınına uğruyor. Savaş anıtlarını görmek üzere bölgeye
gelenleri Çanakkale Boğazı’na girerken dev bir anıt karşılıyor: Şehitler Abidesi. Yarımada üzerinde bulunan bu ve benzeri onlarca anıtın başı dua etmek isteyenlerle doluyor. Bu büyük zaferin 101. yıl dönümünde, “Çanakkale Geçilmez” sözünü tarihe altın harflerle yazan başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı uğruna canlarını feda eden tüm şehitleri en kalbî duygularla anmayı bir görev sayıyoruz.

 

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle