Türkiye'den

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerine Layık Görülen 6 Güzel Adam

Yazar: TR Dergisi

Her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açıklanan “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri”nin bu yılki sahipleri belli oldu.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Dr. M. Mücahit Küçükyılmaz, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı H. Hümeyra Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ile Yazar Alev Alatlı ve Yazar Rasim Özdenören’den oluşan Değerlendirme Kurulunun önerisi üzerine Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerini sahiplerini buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ödüllerin sahibi altı ismi açıkladı.

 

GÖKSEL BAKTAGİR

Günümüzde önde gelen kanun sanatçılarından biri olan Göksel Baktagir, 1966 yılında Kırklareli’nde doğdu. Küçük yaşta müzik eğitimine başlayan sanatçı, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarında eğitimini tamamladı. Yorumcu ve bestekâr kimliğiyle de başarılarıyla adından sıkça söz ettiren Göksel Baktagir, yurt içi ve yurt dışında konserler verdi ayrıca pek çok ödüle layık görüldü. Kanun icrasında özellikle sol el için geliştirdiği teknikle dikkatleri üzerine çekmiştir. Baktagir, Türk müzik enstrümanı olan kanunun bakış açısını “New Age”, “Caz” gibi diğer müzik türlerine doğru genişletmiştir. Göksel Baktagir aynı zamanda yirmi üç ülkenin önde gelen sanatçılarından oluşan Tekfen Filarmoni Orkestrası nam-ı diğer 3 Denizin Sesi’nin saz solistlerindendir.

 

YAVUZ TURGUL

Senarist, yönetmen, yazar tek vücutta pek çok meziyeti barındıran Yavuz Turgul, 1946 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesinde Gazetecilik Bölümünü bitirdikten sonra Ses dergisinde çalışmaya başladı. Turgul, siyasi ve kültürel ayrışmaların yaşadığı çalkantılı dönemlerde ısrarla nitelikli filmlere imza atarak âdeta Türk sinemasına yeni bir kimlik kazandırdı. Sinemanın komedi ve dram gibi birbirinden farklı alanlarında iz bırakan senaryo ve filmleriyle kendinden sonra gelenlere öncülük eden Yavuz Turgul, Eşkıya filmi ile Türk sinemasının unutulmazları arasında yerini aldı.

 

ALİ TOY

Hattat Ali Toy, 1960 yılında Kütahya’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümüne devam ederken hat sanatı eğitimi almaya başladı. Hat sanatına yeni bir soluk getiren hattat, talik, divani, celi divani ve rika hatlarından başka şikeste, kûfi ve mağribi hatları da araştırarak bu hatların birkaçından karma tasarımlar yazdı. İcra ettiği modern hat eserlerinde, mimari ile hat sanatını aynı güzellikte buluşturmayı başaran Hattat Ali Toy, kendine has yalın, etkili ve dengeli üslubunu eserlerinde gösterdi. Sanatçının ulusal ve uluslararası arenada açılan çok sayıda sergisi bulunuyor.

 

SELAHATTİN KARA

Türkiye’nin en önemli empresyonist ressamları arasında anılan Ressam Selahattin Kara, 1958’de Rize’de doğdu. 1978’de Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünden mezun olan ressam, bir süre resim öğretmenliği yaptı. Şehir ressamı olmanın ötesinde “İstanbul ressamı” olarak nam salan Selahattin Kara, İstanbul’u fırçanın diliyle yorumlayan, şehirdeki saklı güzelliklerinin gönül gözüyle hissedilmesine imkân sağladı. Kendine özgü tarzıyla resim sanatına farklı bir boyut kazandıran sanatçı, yurt içinde ve yurt dışında pek çok sergi gerçekleştirdi.

 

PROF. DR. İLBER ORTAYLI

1947 yılında Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen İlber Ortaylı, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesinin Tarih Bölümünden mezun oldu. Viyana Üniversitesi Slavistik ve Orientalistik Bölümünde öğrenim gördü. Yüksek lisans çalışmasını Şikago Üniversitesinde, tarihçilerin kutbu olarak anılan Prof. Dr. Halil İnalcık’ın öğrencisi olarak yaptı. 1989 yılında profesör olan Ortaylı, yurt içinde ve yurt dışında pek çok seminer ve konferans verdi. Tarihimizi derinlikli olarak araştırılıp aktarılması sağlayan Ortaylı, ulusal ve uluslararası pek çok ödüle layık görüldü.

 

NURETTİN TOPÇU

Fikir adamı, akademisyen, yazar Nurettin Topçu, 1909 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. 1928 yılında eğitim için Fransa’ya giden Topçu, Strasburg Üniversitesinde felsefe öğrenimi gördü. Aynı zamanda sanat tarihi lisansı yaptı. Türkiye’nin çeşitli illerinde felsefe ve sosyoloji öğretmenliği yapan Nurettin Topçu, kadim İslam ve Türk tarihini, tasavvufu ve modern dönemdeki sosyolojik gerçekliğimizi tahlil eden pek çok eser verdi. Eserleriyle Türk milletine Anadolu irfanının kıymetini ve düzen kurucu ahlakını kuşanmayı telkin eden fikir adamı, 1975’de vefat etti.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle