Dünyadan

Dîvânu Lugâti’t-Türk ve Piri Reis’in Haritası UNESCO Dünya Belleği Kütüğü’nde

Yazar: TR Dergisi

Türkiye UNESCO Millî Komisyon Başkanlığı, Dîvânu Lugâti’t-Türk ve Piri Reis’in dünya haritasını UNESCO Dünya Belleği Kütüğüne kaydettirdi.

UNESCO Paris Genel Merkezinde gerçekleşen Uluslararası Danışma Komitesi Toplantısı’nda dünya çapında 78 yeni miras Dünya Belleği Kütüğüne kaydedildi. Türkiye UNESCO Millî Komisyon Başkanlığı tarafından hazırlanan Dîvânu Lugâti’t-Türk ve Piri Reis’in Haritası dosyaları, UNESCO Dünya Belleği Programı Uluslararası Danışma Komitesi tarafından incelenerek Dünya Belleği Kütüğüne kaydedildi. Dünya Belleği Programı, ortadan kaybolma tehlikesi olan belge ve bilgilerin insanlığın ortak değerleri olarak korunmasını ve dijital ortamda paylaşılmasını sağlamayı amaçlıyor.

Dünya Belleği Kütüğünde yer alan Türkiye’nin diğer mirasları: Kültepe Tabletleri (2015) Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi (2013), İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi İbn-i Sina Yazmaları Koleksiyonu (2003), Boğazköy Hitit Tabletleri (2001), Boğaziçi Üniversitesi Gözlem ve Deprem Araştırma Enstitüsü Kandilli Rasathanesi El Yazmaları (2001).

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle