Gündem

Diyarbakır Unesco ile Taçlandı

Yazar: Melih Uslu

Güneydoğu Anadolu’nun kadim şehrine üst üste iki ödül verildi: Surlar ve Hevsel Bahçeleri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı.

Efes, Hattuşa, Babil ve Ninova gibi insanlık tarihinin görkemli kentleriyle yaşıt olan Diyarbakır, tarih boyunca yaşamın kesintisiz sürdüğü bir şehir olmuş. Asırlarca Anadolu ile Orta Doğu arasında köprü işlevi gören kent, muazzam kültürel birikimini korumak için güçlü surlarla çevrelenmiş. Kuşbakışı bakıldığında bir kalkan balığını anımsatan surlar, bal rengi taşlarla örülmüş. Başka şehirlerden gelenler şehre rahatça girebilsinler diye sur duvarlarına her biri farklı yönlere bakan dört kapı açılmış. Burçların dış cephesi şehrin çevresindeki ormanlarda yaşayan aslan, kaplan, boğa, yılan, akrep, yengeç ve çeşit çeşit bitki figürleriyle süslenmiş. Sur duvarları ile Dicle Nehri arası ise bağlık, bahçelik ve bostanlık olarak düzenlenmiş. Şehrin akciğerleri olarak görülen bu yeşil alanlar, zaman içinde Hevsel Bahçeleri olarak anılmaya başlamış. Özetle, UNESCO tacının Diyarbakır’ın kültür hazinelerine çok yakıştığını söylemek gerek.

Yazar Hakkında

Melih Uslu

MELİH USLU
1976 Almanya doğumlu. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Sabah Gazetesi, Gezi Travel dergisi, Levenin Turkije, Skylife, Sun Times, Pegasus Magazine, Gulf News, Die Welt ve The Daily Telegraph’ın aralarında bulunduğu bir çok uluslararası yayında editörlük ve yazarlık yaptı. 35 ülkenin yanı sıra Türkiye’nin tamamını gezdi. World Travel Channel’da programlar yaptı. Nereye Gitmeli? isimli kitabında röportajlarını toplayan Uslu, seyahat ağırlıklı birçok kitaba katkıda bulundu. Psikolojik danışman eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve İngilizce - Almanca biliyor.

Yorum Ekle