Gündem

Dünya Klasiği: Kürk Mantolu Madonna

1935 YILINDA KURULAN DÜNYACA ÜNLÜ İNGİLİZ YAYINEVI PENGUIN, TÜRK EDEBIYATININ ÖNEMLİ İSİMLERİNDEN SABAHATTİN ALİ’NİN KÜRK MANTOLU MADONNA İSİMLİ ROMANINI MODERN KLASİKLER SERİSİ KAPSAMINDA YAYINLANMAYA HAZIRLANIYOR.

Sabahattin Ali daha çok öyküleriyle tanınsa da Kuyucaklı Yusuf ve İçimizdeki Şeytan adlı eserleriyle Türk edebiyatının önemli romancıları arasında anılıyor. Yazarın 1943 yılında basılan son romanı Kürk Mantolu Madonna, Türkiye’de son beş yıldır en fazla satılan kitaplar arasında ilk beşte yer alıyor. Roman bugüne dek Almancadan Fransızcaya, Rusçadan Arapçaya birçok dilde yayımlandı. Kitabın İngilizce çevirisinin ise 2016 yılının ilk aylarında yayımlanması planlanıyor. Edebiyat çevrelerine göre Sebahattin Ali kitaplarının farklı dillere çevrilip dünyanın dört bir yanında talep görmesinin nedeni şu: Yazarın insan ruhundaki karmaşık duyguları incelikli bir anlatımla dile getirmesi ve bunu yaparken evrensel bir düzey yakalaması.

SEBAHATTİN ALİ KİMDİR?

1907 yılında doğdu. 1926 yılında öğretmen okulundan mezun oldu. Anadolu şehirlerinde Almanca öğretmenliği yaptı. Sonraki yıllarda gazetecilik de yapan Ali’nin 100. doğum yılı, 2007 yılında dünyaya geldiği Bulgaristan’ın Eğridere (Ardino) kentinde kutlandı.

Yazar Hakkında

Hanife Çelik

Yorum Ekle