Portre

Dünyanın En Genç Profesörü: Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu

Yazar: TR Dergisi

Kendini bilime ve Türkçenin gelişimine adayan Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, dünya bilim tarihi açısından önemli çalışmalar gerçekleştirdi.

ürk Einstein olarak bilinen Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, 1935 yılında İtalya’nın Bari kentinde dünyaya geldi. Türkiye Eğitim Derneğinin Yenişehir Lisesini birincilikle tamamlamasının ardından kurum onu burslu olarak Amerika’ya gönderdi. Kaliforniya Üniversitesinde kimya mühendisliği eğitimi aldı ve okulu birinci olarak bitirdi. Massachusetts Intitute of Technology’inden de birinci olarak mezun olmasının ardından yüksek kimya mühendisi unvanı aldı.

Kaliforniya Üniversitesinde kurumsal kimya alanında doktora yaparken aynı zamanda da ABD Atom Enerjisi Merkezinde araştırmalar yaptı.

DÜNYA BILIM LITERATÜRÜNE KATKIDA BULUNDU

20’li yaşlarındayken Harvard ve Yale üniversitelerinde dersler vermeye başladı. Henüz 26 yaşındayken profesör oldu ve “dünyanın en genç profesörü” unvanını aldı. Yale’de eğitim verdiği sürece “Atom ve Moleküllerin Çok-Elektron Teorisi”, “Çözgeniter Kuramı”, “Kimyasal Tepkime Mekanizmaları Kuramı”, “Mikrotermodinamik” ve “Değerlik Kabuğu Etkileşim Kuramı” gibi alanlarda çalışmalar yürüttü. Matematik teorilerine dayanan “Sinanoğlu İndirgemesi” adını verdiği yöntemi yayınladı. DNA’ların şifresini çözerek bilinmeyen türden canlılar oluşturmanın teorisini kurdu. Bilim hayatı boyunca kuantum fiziği ve kimyası, moleküler biyoloji ve matematik alanlarında yüzlerce teorem geliştirerek, dünya bilim literatürüne önemli katkılarda bulundu.

Nobel Ödülü’ne iki kez aday gösterilen Prof. Dr. Sinanoğlu, alanında birçok ödülün sahibi oldu. Almanya’nın önemli ödülleri arasında yer alan Aleksander Von Humboldt Bilim Ödülü ile Japonya’nın Uluslararası Sekin Bilim Ödülü ve
TÜBİTAK Bilim Ödülü gibi onlarca ödüle layık görüldü. Prof. Dr. Sinanoğlu, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Profesörü unvanına sahip tek kişi oldu. Hayatını bilime vakfeden ve Türkiye’de kurumsal kimyanın gelişimi noktasında önemli çalışmaları bulunan Prof. Dr. Sinanoğlu, aynı zamanda kendini Türkçe bilincinin yaygınlaştırılmasına da adadı.

Türkçenin gelişmesi adına önemli çalışmalara imza attı. Bu bağlamda da akademik alanda kaleme aldığı makaleler ve kitapların yanı sıra Bye Bye Türkçe ve Türkçe Giderse Türkiye Gider adlı eserler de yazdı. Kitaplara konu olan Prof. Dr. Sinanoğlu, 2015 yılında ABD’nin Florida eyaletinde aramızdan ayrıldı.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle