Röportaj

Dünyayı Bisikletle Gezen Türk

Yazar: TR Dergisi

Bisikletle yedi yılda 53 ülke gezen Gürkan Genç, gittiği yerlerde bölge halklarının Osmanlı İmparatorluğu ve Türkler hakkındaki izlenimlerini not alıyor.

Kaç kilometre yol yaptınız? Daha ne kadar yol yapmayı düşünüyorsunuz?

2010-2011 yıllarında Samsun’dan başlayarak Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Çin, Moğolistan, Güney Kore, Japonya rotasında 12 bin 500 kilometre mesafeyi 11 ayda tamamladım. Dünyayı bisikletle gezmek muhteşem bir duyguydu. Tur bittikten sonra “Eğer olanaklar el verirse çocukluk hayalim olan bisikletle dünya turunu da gerçekleştirebilirim.” demiştim. Bir yıl sonra bisikletle dünya turunu yapabileceğime inanmaya başladım. Bugün geriye dönüp baktığımda 7 senedir yollarda olduğumu ve toplamda 53 ülkede 62 bin 500 kilometreyi de geride bıraktığımı görüyorum. 2020 yılına kadar 100’ün üzerinde ülkeyi bisikletle gezmeyi ve 120 bin kilometre veya daha fazlasını da aşmayı hedefliyorum.

Seyahat ederken birçok proje üretiyorsunuz. Bunlardan da bahseder bilir misiniz?

Senelerdir elimden geldiğince gördüklerimi yazıyor, fotoğraflıyor, videolar çekiyorum. Görme engelli takipçilerim için de yazdıklarımı seslendirmeye çalışıyorum. Yolculukla ilgili tüm deneyimlerimi gurkangenc.com internet sitesinde böyle bir seyahati merak edenlerle paylaşıyorum. Bunun dışında yazılarım arasında sorduğum genel kültür soruları ile bisiklet dağıtıyor, yabancı dil eğitim bursu veriyor,  dereceye girmiş genç kadın atletlerimize ekipman ve maddi destek yardımında bulunuyor, üniversite öğrencileri için oluşturduğum “Genç Kaşifler” Projesi ile de yurt içi ve yurt dışı çalışmalar yürütüyorum.

Gezdiğiniz ülkelerde mutlaka Türk izleri görmüş olmalısınız. Bunlardan en çok hangisi sizi etkiledi?

Bulgaristan, Romanya, Moldova, Tunus, Filistin, Katar’da Osmanlı eserlerini yakından inceleme fırsatım oldu. Ürdün’de izbe ara yollarda ve köylerde Osmanlı kalelerini gezdim. Cezayir’de çölün ortasında Osmanlı’ya bağlılığını sunan bedevilerle tanıştım. Suudi Arabistan’da eski Hicaz demir yolunun rotasını izleyip dağların arasında yer alan Türk mühendislerin yaptığı istasyonlara ulaştım. İsrail’de Akka’da Osmanlı’nın inşa ettiği pazar alanında gezindim ve daha birçok eseri görme imkânım oldu.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle