Gündem

EXPO 2016 ANTALYA’DA GERİ SAYIM

Yazar: TR Dergisi

Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan dünya fuarı EXPO 2016 Antalya, Nisan – Ekim ayları arasında yaklaşık sekiz milyon yerli ve yabancı ziyaretçiye kapılarını açacak.

1851’den bu yana her yıl farklı bir ülkede düzenlenen dünya fuarı EXPO, Türkiye’de ilk kez 2016’da düzenlenecek. Nisan ayında açılışı yapılacak EXPO 2016 Antalya, ekim ayına dek ziyaretçilere açık olacak. “Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya” felsefesiyle ele alınacak fuarın ana teması “Çiçek ve Çocuk” olarak belirlendi. “Geleceği Yeşertmek” sloganıyla tasarımı yapılan fuarın alt başlıkları arasında tarih, biyoçeşitlilik, sürdürülebilirlik ve yeşil şehirler konseptleri yer almakta. Fuar süresince ulusal ve uluslararası kongreler, paneller, seminerler ve toplantılar gerçekleştirilirken kültürel ve sanatsal etkinlikler de ziyaretçilerle buluşacak. 2016 yılı boyunca altı ay açık kalacak EXPO 2016 Antalya’nın yerli ve yabancı sekiz milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapması bekleniyor. Fuar bitimin ardından da sürekli ziyarete açık kalacak. EXPO 2016 Antalya turizm ve tanıtım faaliyetleri açısından  Türkiye’ye büyük bir katkı sağlayacak. EXPO 2016 Antalya’nın yapısı ise şehrin önemli sembollerinden olan tarihî Hadrianus Kapısı’nı simgeleyen 100,7 metre yüksekliğindeki EXPO Kulesi seçildi. 100’den fazla katılımcı ülke ve kuruluşun yer alacağı fuar kapsamında temalı bahçeler, Çocuk Adası, Çocuklar için Bilim ve Teknoloji Merkezi, aileler ve çocuklar için aktivitelerin gerçekleşeceği Kır Aktivite Alanı, EXPO Gölü, fuarın sembol çiçeği şakayık şeklinde bir teras, EXPO Tepesi, EXPO Ormanı, EXPO Meydanı ile Kültür ve Sanat Sokağı bulunuyor. Antalya havaalanına yedi kilometre uzaklıktaki Aksu mevkisinde kurulan tüm bu tesisler 1121 dekarlık alanı kaplıyor.

EXPO 2016 Antalya’nın maskotları ise Ece ve Efe ismindeki iki çocuk karakter olarak belirlendi. Maskotların çocuk olması ve Türkçe olan isimlerinin diğer dillerde de kolaylıkla söylenebilir olmasına özellikle dikkat edildiğini belirten EXPO Yönetim Kurulu Başkanı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıdaki katılımcıyla beraber düzenlenen toplantıda maskotları tanıttı.

EXPO 2016 Antalya’nın açılışı ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda görkemli bir törenle düzenlenecek. EXPO 2015 Antalya ile ilgili daha detaylı bilgi almak için www.expo2016.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle