Spor

FİLENİN ALTIN EFELERİ

SON YILLARDA BÜYÜK ATILIM YAPAN TÜRK SPORU A MİLLÎ ERKEK VOLEYBOL TAKIMI’NIN 2019 CEV ALTIN LİG ŞAMPİYONLUĞU İLE BÜYÜK SES GETİRDİ. “FİLENİN EFELERİ” LAKABIYLA TANINAN A ERKEK VOLEYBOL MİLLİ TAKIMI, İKİNCİ KEZ MÜCADELE ETTİĞİ CEV ALTIN LİGİ’NDE NAMAĞLUP ŞAMPİYON OLARAK TARİHİ BİR BAŞARIYA İMZA ATTI.

Son yıllarda büyük atılım yapan Türk sporu A Millî Erkek Voleybol Takımı’nın 2019 CEV Altın Lig şampiyonluğu ile büyük ses getirdi. “Filenin Efeleri” lakabıyla tanınan A Erkek Voleybol Milli Takımı, ikinci kez mücadele ettiği CEV Altın Ligi’nde namağlup şampiyon olarak tarihi bir başarıya imza attı.

Filenin Efeleri, finale giden yolda iç sahadaki maçlarını Sivas, Malatya ve Trabzon gibi Anadolu şehirlerinde dolu tribünlere oynarken, kendilerini yalnız bırakmayan Türk halkına Altın Lig şampiyonluğu ile Türkiye’ye döndü.

Geçmişte sporda güreş, halter ve karate gibi bireysel branşlarda kazanılan başarılarla gündeme gelen Türk sporu son yıllarda yapılan büyük atılımlarla hem tesis hem de sporcu bakımından büyük bir aşama gösterirken, bunun yansıması da hem bireysel hem de takım sporlarında artan başarılar oldu.

Kendisi de eski bir sporcu olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleriyle 2002 yılında sporda büyük bir atılım gösteren Türkiye, son 17 yılda çok ciddi mesafeler kat etti. Sağlıktan ulaşıma, teknolojiden sanayiye, eğitimden spora kadar pek çok alanda Cumhuriyet tarihi boyunca 2002 yılına kadar gerçekleştirilenleri çok çok daha ilerilere taşındı. Spordaki tesisleşmeye baktığımızda 2002 yılında Türkiye’de 1500 adet spor tesisi varken, şimdi 5 bin adet spor tesisi bulunuyor. Bunun yanında yapımı devam eden projelendirilen tesisler de var. Bu rakamlar, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşlar da dahil edildiğinde spor tesisleri sayısı iki misline kadar çıkabiliyor.

Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin amacı daha ileriki yıllarda Türkiye’nin orta ve uzun vadede bir spor ülkesi olması. Türkiye Cumhuriyeti’nin hedefi hem spor yapan bir ülke olmak hem de sporda başarıyı pek çok branşta yakalamak. Zaten Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma planı olan ve 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı’nda, spor konusunda da büyük hedeflere de yer verildi.

Voleybolda büyük atılım

Basketbol, tenis, hentbol ve beysboldan farklı bir spor branşı için kafa yoran Amerikalı William Morgan 1895 yılında gençlerin spor yapması için voleybol oyununu buldu. Ve adına da Mintonette verdi ve bin süre sonra da adı voleybol olarak değiştirildi. Kısa sürede tüm dünyaya yayılan ve sevilen voleybola Türkiye’de ilgi ise 1919’larda başladı. Ülkenin ilk beden eğitimi öğretmenlerini yetiştiren Selim Sırrı Tarcan, Türkiye’de voleybol sporunun altyapısını okullarda kurarak başlatan ilk isimdir. Türkiye Voleybol Federasyonu da 1958’de Voleybol-Eltopu Federasyonu adıyla kuruldu.

Türkiye’de Futbol Milli Takımı’nın dünya üçüncülüğü ile başlayan serüvende, basketbol ve voleybol milli takımlarının aldığı başarılı sonuçlar Türk insanının yüzünü güldürdü. Türkiye takım sporlarında son olarak A Erkek Voleybol Milli Takımı’nın CEV Altın Lig’de namağlup şampiyon olmasıyla adından söz ettirdi. Avrupa voleybolunun en güçlü ülkeleri arasında yer alan Türkiye, kadınların ardından erkek takımlarının aldığı başarılarla adından söz ettiriyor.

Peki bu günlere nasıl gelindi? Öncelikle bunda herkesin payı var. Sporcu, antrenör,  hakemler, aileler, kamu kurum ve kuruluşları, basın, yöneticiler, okullar, kulüpler, spor teşkilatı ve tabii ki federasyonlar. Bugünlere adım adım, pek çok fedakârlıkla ve büyük mücadeleler ile gelindi. Devletin kamu kurum ve kuruluşlarını voleybol sporu başta olmak üzere sponsorluk anlamında yönlendirmesi, federasyonların güçlü bir yapıya kavuşması ve spor kulüplerini desteklemesinin meyveleri sonunda birer birer gelmeye başladı.

Türkiye’yi sevince boğan A Erkek Voleybol Milli Takımımız, 2019 yılındaki ilk ciddi sınavını CEV Altın Avrupa Ligi’nde verdi.

A Grubu’nda Belçika, Letonya ve Slovakya ile mücadele eden Millilerimiz, toplam 6 ayaktan oluşan CEV Avrupa Altın Ligi’nin ilk haftasında, büyük bir başarı göstererek hem gruplarda hem de finallerde oynadığı 8 maçı da kazanarak tarihinde ilk kez şampiyon olmayı başardı. A Milli Erkek Voleybol Takımı, CEV Altın Ligi’nin ilk maçında 26 Mayıs 2019 tarihinde Sivas’ta yapılan maçta Letonya’yı 3-0 mağlup ederek ilk galibiyetini aldı. 29 Mayıs’ta Brüksel deplasmanında Belçika ile karşılaşan Filenin Efeleri, rakibini 3-1 mağlup etti. 1 Haziran’da bu kez Nitra şehrinde Slovakya karşısına çıkan Türkiye 3-0 galip ayrıldı. 8 Haziran’da Slovakya’yı bu kez Malatya’da konuk eden Türkiye, rakibini rahat bir oyundan sonra yine 3-0 mağlup etti. 12 Haziran’da bu kez Trabzon’da Belçika’yı konuk eden ay yıldızlılar rakibini 3-1 yenerek üst üste 2. kez CEV Altın Ligi finallerine kalmayı garantiledi. 16 Haziran’da gruptaki 6. ve son maçında Riga kentinde Letonya ile karşılaşan Filenin Efeleri, rakibini 3-1mağlup ederek namağlup 21-22 Haziran’da Estonya’da yapılacak olan CEV Avrupa Altın Ligi’nde finale yükseldi.

Estonya’da tarih yazdılar

A Milli Erkek Voleybol Takımı, 2019 CEV Avrupa Altın Lig Dörtlü Finali’deki ilk maçında ev sahibi Estonya’yı 3-1 yenerek finale yükseldi. Estonya’nın başkenti Tallinn’de oynanan maçın setlerini ilk setini Türkiye 25-23 önde tamamlayarak, 1-0 öne geçti. Estonya ikinci seti 25-22 kazanıp skoru eşitlese de A Milli Erkek Voleybol Takımı karşılaşmayı 3-1 kazandı. Millilerin finaldeki rakibi ise Hollanda’yı 3-1 mağlup eden Belarus oldu. Bir gün sonra oynanan maçta müthiş oynayan A Erkek Milli Takımı, mücadelede rakibini 3-0 mağlup ederek büyük bir başarıya imza attı ve tarihinde ilk kez namağlup Avrupa Altın Ligi şampiyonu oldu. Finale kalan Türkiye ve Belarus, ayrıca temmuz ayında Slovenya’nın Ljubljana şehrinde yapılacak FIVB Challenger Kupası’na katılma hakkı elde etti.

Jenerasyon değişikliği ile başarı geldi

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, milli takımın başarısıyla büyük gurur duyduklarını belirterek, kadın takımlarının ardından erkeklerin de Avrupa voleybolunda söz sahibi olmaya başladığını söyledi. Başkan Üstündağ yaptığı açıklamada; “Efelerimiz, Estonya’da düzenlenen CEV Avrupa Altın Ligi Finalleri’nde namağlup şampiyon olarak çok önemli bir başarı elde etti. Genç oyunculardan oluşan bir jenerasyon değişikliğine gittik. Bu değişimin ardından kısa sürede bu başarı elde edildi. Tüm oyuncuları, teknik ekibi ve başarıda emeği olan herkesi bir kez daha kutluyorum. İnşallah bunun devamı gelecek. Önümüzde Temmuz ayının başında Slovenya’da düzenlenecek FIVB Challenge Kupası, ardından da Avrupa Voleybol Şampiyonası var. Hedefimiz bu turnuvalarda da elde ettiğimiz başarıyı sürdürmek” dedi.

Rakiplere hiç şans tanımadık

A Milli Erkek Takımı’nın Antrenörü Nedim Özbey, rakiplerine şans tanımadıklarını söyledi. Türkiye’de oynanan grup etabında Anadolu halkının milil takımı bağrına bastığını belirten tecrübeli antrenör, “Türk halkı, Sivas, Malatya ve Trabzon’da tribünlerin tamamını doldurarak inanılmaz bir atmosfer oluşturdular. Uzun yıllardır milli takıma hizmet ediyorum, daha önce hiç böyle bir şey ile karşılaşmamıştım. Gerçekten çok duygulandım, ağlayacak gibi oldum. Grup aşamasını zorlanmadan geçtikten sonra Dörtlü Finalde ise sırayla ev sahibi Estonya ve Belçika’ya hiç şans tanımadık ve galip ayrıldık. Bize destek veren herkesi ve takımımızı kutluyorum. Genç ve yetenekli oyuncularımız var. Kupayı kazanabileceklerine inanıyorlardı. İnanılmaz bir performans sergilediler” diye konuştu.

FIVB Challenger Kupası’nda 4. oldular CEV Altın Lig şampiyonu olan A Milli Erkek Voleybol Takımı, 3-7 Temmuz tarihlerinde Slovenya’da düzenlenen FIVB Challenger Kupası’nda zorlu mücadeleler sonucu ise bronz madalyayı kaçırarak 4. sırayı aldı.

Yazar Hakkında

selcuk.karakilic6@yee.org.tr'

Engin Albayrak

Yorum Ekle