Gündem Kültür Miras Teknoloji Türkiye'den

Göbeklitepe Dijital Dünyada

Yazar: TR Dergisi

Dünyanın en önemli keşifleri arasında yer alan ve bilinen tarihi yeniden yazdıran Göbeklitepe, The Gathering sergisi ile dijital dünyada yerini alıyor. Cer Modern’de açılan sergi ile katılımcılar, o dönemin atmosferini alışılmışın dışında dijital yansımalarla deneyimliyor.

Yüzyılın en heyecan verici arkeolojik buluntusu gün yüzüne çıkarıldığından beri tüm dünyada ilgi odağı. Bu nedenle kimi zaman Göbeklitepe, sansasyonel, abartılmış söylemlerin merkezinde yer alıyor. The Gathering sergisi tüm bunların dışında, ziyaretçilerin içselleştirilmiş duygularına seslenerek, geçmişe yönelik zihinsel bir yolculuk sunuyor.

Bereketli hilalin kalbinde yükselen kireç taşından oyma sütunlar tüm dünyanın tarihe ve insana olan bakış açısını değiştirdi. 12.000 yıl önce insanlık tarihinin epik başarılarından biri olan Göbeklitepe’nin, dünyanın en ünlü tapınakları olan Mısır Piramitleri’nden 7.500 yıl ve İngiltere’deki Stonehenge’den 8.000 yıl önce inşa edilmiş olması nedeniyle içerdiği gizem, tüm dünyada büyük bir merak uyandırdı.

Kazılarla birlikte, yerleşik yaşama geçişle ilgili bilinen tüm bilgileri alt üst eden buluntular ortaya çıktı. Herhangi bir gelişmiş teknik ve teknolojiden yoksun olarak, dikilebilmesi için devasa bir organizasyon ve iş birliği gerektiren 60 tonluk taşlar ne ifade ediyor? Avcı toplayıcıların, doğanın tüm zorluklarına karşı, bu yapıyı inşa etmelerindeki motivasyon ne idi? 12.000 yıl önce neolitik insanın sembolik dünyası bizlere ne ifade ediyor?

Tapınakların amacının tam olarak ne olduğu cevaplanmayı bekleyen ve muhtemelen yıllarca sürecek araştırmaları gerektirecek gizemler. Kesin olan Göbeklitepe’nin yeryüzünde bulunan ilk tapınak, temsil ettiği anlam itibariyle farklı avcı toplayıcı grupları bir araya getiren bir mabet ve insanlığın kültürel evriminin dönüm noktası olduğudur. Ellerinde sadece taşlarla, yaşadığı dünyayı bu denli karmaşık tasvir edebilen insanlar, modern dünyanın ‘’ilkel!’’ kabul ettiği bu gruplardı. Göbeklitepe ilklerin ötesinde organizasyon ve hayal gücünün eseri. İnsanın DNA’sına kodlanmış olan yaratıcılık ve üretkenlik duygularının, belki de insanlık tarihindeki zirve noktası. Doğada kendi halinde karmaşık bir organizma iken, bir araya gelerek meydan okuyan ve kendi ırksal kaderini yazmaya cesaret eden insanlığın en çarpıcı örneği.

The gathering sergisi, ziyaretçilerine 12.000 yıl önceki insanın dünyasını deneyimletmeyi amaçlıyor. 4 farklı bölümde koku, ses ve projeksiyonlardan yansıyan tasarımlar, neolitik insanın korkularının, ritüellerinin ve sembolik dünyasının, ziyaretçiler tarafından içselleştirilmesini sağlıyor ve bu sayede insanları algısal bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Açıldığı ilk on günde 4000 misafir tarafından ziyaret edilen The Gathering sergisi; ışık, renk, koku ve içerdiği hikaye ile birçok duyunuza aynı anda hitap ediyor. Sergi, katılımcısına alışık olduğu dünyanın dışına çıkarak, neolitik zamanda bir gece yürüyüşüne çıkmayı, o dönemin sembolik dünyasına tanıklık etmeyi ve 12.000 yıl önceki insanın gizemli macerasına ortak olmayı vadediyor. The gathering sergisi, ziyaretçilere sansasyonel, abartılmış veya ‘’kesin gerçekler’’ sunmak yerine, sorulacak yeni sorulara ilham vermeyi amaçlıyor.

Cer Modern ve dijital müzeler geliştiren Reo-tek ortaklığıyla ortaya çıkan The Gathering sergisi büyük bir iş birliği ve emeğin eseri; tıpkı Göbeklitepe gibi. İnsanlık tarihindeki büyük sıçramaların her birinde ortak bir amaç ile birlikte hareket eden insanları görürüz. Karanlık ve vahşi doğa ile çevrelenen insanın ortak gaye ile bir araya gelip dikili taşlar üzerinde medeniyetlerin temelini attığı bu muhteşem yapı sizi “Göbeklitepe, The Gathering” sergisinde bir araya toplanmaya çağırıyor. Ayrıca bu sergi ile Göbeklitepe dünya dijital mirasındaki yerini alıyor.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle