Yunus Emre Enstitüsü

GPDNet’ten Seul’de Fotoğraf Sergisi

emre.ozcan@cubemedya.com'
Yazar: TR Editör

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Kore Vakfının, Yunus Emre Enstitüsünün 2016-2019 döneminde başkanlığını üstlendiği Küresel Kamu Diplomasisi Ağı (GPDNet) üyeleriyle birlikte yürüttüğü “Göz Alıcı, Tutkulu, Güzel” adlı fotoğraf sergisinin açılışına katıldı.

Prof. Dr. Ateş, 5 Ocak’ta Seul’de Kore Vakfı Sanat Galerisinde gerçekleşen açılışta yaptığı konuşmada etkinliğin GPDNet üyeleri arasında sanat alanındaki ilk iş birliği projesi olduğunu hatırlatarak, Enstitü olarak destek verilen projenin başarısından memnuniyet duyduğunu ifade etti.  Prof. Dr. Ateş konuşmasında, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini gündeme getirmeyi amaçlayan etkinliğin, sanatın hayatımızı güzelleştirmek ve sokaklarımızı, mahallelerimizi, köylerimizi ve şehirlerimizi daha yaşanabilir bir hale getirmek noktasındaki potansiyelini bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti.

Prof. Dr. Ateş, serginin Kore ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun altmışıncı yılına denk gelmesinden de ayrıca mutlu olduğunu söyleyerek, Türkiye ile Kore arasındaki kültürel ilişkileri arttırmak ve bu noktada Enstitü olarak Kore Vakfıyla ilişkileri ve iş birliklerini geliştirmek istediklerini vurguladı. Küresel Kamu Diplomasisi Ağının önemli ve ortak bir etkinliği olan sergi 24 Ocak’a kadar açık kaldı.

“Göz Alıcı, Tutkulu, Güzel” Sergisi (baloncuk)

“Göz Alıcı, Tutkulu, Güzel” adlı sergi üç aşamalı büyük bir etkinliğin son halkasını oluşturuyor. Etkinlik kapsamında ilk olarak Koreli duvar resmi sanatçıları ve gönüllüler Vietnam’daki Tam Thanh köyündeki evler ile kamu tesislerinin duvarlarını yerel gönüllülerle birlikte resimlerle süslediler. Etkinliğin ikinci aşamasında Kore Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü ve Filipinler Ulusal Sanat ve Kültür Komisyonunun desteğiyle fotoğrafçılar duvar resimlerini ve köyün doğal güzelliğini fotoğrafladılar. Seul’de Kore Vakfı Sanat Galerisinde açılan fotoğraf sergisi ise, BM “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”ni gündeme getirmeyi amaçlayan projenin son aşamasını oluşturuyor.

Yazar Hakkında

emre.ozcan@cubemedya.com'

TR Editör

Yorum Ekle