Keşif

Graham Bell’in Ses Getiren İcadı

Yazar: TR Dergisi

Artık yanımızdan ayıramadığımız ve konuşmanın haricinde pek çok amaç için kullandığımız telefon 1876 yılında Alexander Graham Bell tarafından icat edilmişti. Bell’in telefonla yaptığı ilk konuşma şu sözlerden ibaretti: “Bay Watson! Buraya gel. Seni görmek istiyorum.”

Bazı mucitlerin icatları tarih sahnesinde iz bırakmadan mazinin derinliklerinde kaybolurken bazılarının yaptığı icatlar gündelik hayatımızı her yönüyle değiştirmeye yetecek güçte oluyor. İşte telefonun icadı böyle bir dönüşümü beraberinde getirdi. Günümüzde elimizden düşüremediğimiz, artık gündelik hayata dair birçok işlemi kolayca yaptığımız telefonlarımız hayatımızın her anında ve yanında bizimle beraber.

1876 yılında Alexander Graham Bell’in telefonu icat etmesi, dünyada ses getiren ve iletişiminde yeni bir çığır açan bir hadiseydi. Bell’in buluşundan önce, bir mesajı en hızlı iletmenin yolu, Mors alfabesiyle telgraf hatlarından ulaştırmaktı. Ancak telgraf kullanımında, insan sesinin teller aracılığıyla aktarılmasına imkân yoktu. Kendi dönemine göre yeni bir yöntem sayılan telgraftan önce, acil mesajların atlı ulaklar, duman işaretleri, güvercinler ve gemiler kullanılarak iletilmesi gerekiyordu.

TELEFONLA İLK KONUŞMA

İskoçyalı bilim adamı Bell, tüm hayatını sağırların eğitimine adamıştı. Bir yandan da telgrafı geliştirmeye ve bu sayede para kazanmaya çalışıyordu. Deneyleri sırasında, bir odadan diğerine gerdiği telin yansıttığı ses titreşimlerini duydu. Bell, insan kulağının titreşimleri güçlendirmesi konusundaki derin bilgilerinin yardımı ve tel aracılığıyla insan sesinin aktarılmasının mümkün olduğunu kavradı. Çalışmaları ve çabaları sonuç verdi ve yeni bir iletişim aracı olarak telefonun patenti için başvuruda bulundu. Bell’e 7 Mart 1876 günü istediği patent verildi. Bu olaydan üç gün sonra telefonla ilk konuşma yapıldı. Konuşmayı yapanlardan biri bu yeni icadın mucidi Graham Bell iken diğeri Bell’in telefonun icadındaki en büyük yardımcısı elektrik mühendisi Thomas Watson idi. İlk konuşma ise şu sözlerden ibaretti: “Bay Watson! Buraya gel. Seni görmek istiyorum.”

Alexander Graham Bell, 1892’de ise ilk uzun mesafeli telefon görüşme denemesini yaptı ve New York’tan Chicago’ya sesi ulaştı. Böylece, telefon ağı doğuşundan kısa bir süre sonra hızla genişledi. On yıl içerisinde, önce Amerika’ya daha sonra da tüm dünyaya yayıldı.

TELEFONUN TARİHÇESİ 

7 Mart 1876 Alexander Graham Bell, uzun süredir üzerinde çalıştığı telefonun patentini aldı.

10 Mart 1876 Yardımcısı Thomas Watson’la birlikte Graham Bell, ilk başarılı telefon görüşmesini gerçekleştirdi.

18 Ekim 1892 İlk başarılı uzun mesafeli telefon görüşmesi New York ile Chicago arasında gerçekleşti.

23 Mayıs 1909 Türkiye’de ilk manuel telefon santrali İstanbul’da hizmet vermeye başladı.

6 Mart 1983 Motorola, tüketici kullanımı için ilk taşınabilir cep telefonu DynaTAC 8000X’i piyasaya sürdü.

1 Temmuz 1992 Finli Başbakan Harri Holkeri, dünyanın ilk GSM görüşmesini yaptı.

15 Ağustos 1996 Tarihin ilk akıllı telefonu Nokia 900 Communicator piyasaya çıktı.

9 Ocak 2007 Apple 3 büyük özelliği (dokunmatik ekran, müzik çalar ve internet) bir arada bulunduran “iPhone”yi tanıttı.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle