Gündem

HİLYE-İ ŞERİF ve TESBİH MÜZESİ AÇILDI

Yazar: TR Dergisi

Eminönü’nde restorasyonu tamamlanan Siyavuşpaşa Medresesi içindeki İstanbul Sanat ve Medeniyet Vakfı tarafından gerçekleştirilen Hilye-i Şerif ve Tesbih Müzesinin açılışı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan müze, el sanatlarının en nadide örneklerine ev sahipliği yapıyor. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre müzede 75 Hilye-i Şerif ve 500 tesbih sergileniyor. Erdoğan açılış konuşması sırasında böyle bir medresenin restorasyonundan sonra müze hâline gelmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirtti. Kendisine müze ziyaretinden sonra fildişinden yapılma üzerinde 36
Osmanlı padişahının tuğrası ve portresinin yer aldığı Zekai Şenyurt yapımı bir tesbih hediye edildi. Özel tarihî taşların kullanıldığı tesbihlerin ve İslam tarihine ışık tutan çok sayıda eserin bulunduğu müzenin 500 yıllık medresede sergilenmesinin önemi vurgulandı. İslam Sanat ve Medeniyet Vakfı Başkanı Mehmet Çebi bazı eserlerin Suriyeli İslam tarihi uzmanları tarafından müzeye kazandırıldığını belirtti. 1591 yılında Süleymaniye Camii’nin denize bakan kısmında inşa edilen Siyavuşpaşa Medresesi, Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyonu tamamlanarak İstanbul Sanat ve Medeniyet Vakfına teslim edildi. Hilye-i şerif ve tesbih noktasında büyük öneme sahip olan müze, gerek tarihi bugüne taşıma gerekse bundan sonra tarihselliği sergileme adına önemli bir işlev görüyor.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle