Teknoloji

İlk İnsansız Hava Sisteminin Üreticisi: Baykar

Yazar: TR Dergisi

Baykar, insansız hava araçları alanında dünya ölçeğinde ileri teknolojiye ulaşmayı amaçlamaktadır.

Baykar Makina, Makina Yüksek Mühendisi Özdemir Bayraktar tarafından 1984 yılında kuruldu. Kuruluşundaki öncelikli amaç motor, pompa, yedek parça gibi otomotiv parçalarının üretilip otomotiv endüstrisinin yerlileşmesini sağlamaktır. Bu doğrultuda kurulan Baykar, yüzde 100 yerli sermaye ile kurulmuş bir mühendislik firmasıdır.

Üretim faaliyetlerine otomotiv sektörü ile başlayan firma 2000’li yıllarda havacılık sektöründe yaşanan gelişme ve ilerlemeler doğrultusunda insansız hava araçları üretmeye yönelik adımlar attı. Bu amaçla AR-GE çalışmalarına başlayan Baykar, alanında öncü üretimlere imza atarak ve alt sistemler üreterek millî savunma sanayimize teknik destek verebilir hâle geldi.

İNSANSIZ HAVA SİSTEMİ (İHA)

Baykar tarafından yapılan çalışmalar sonucu tamamıyla yerli sermaye ile üretilen ilk insansız hava sistemi Bayraktar Mini İHA, 2007 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yerini aldı. Aynı zamanda Bayraktar Mini İHA ihracatı, gerçekleşen ilk millî İHA’dır. AR-GE çalışmalarına tüm hızıyla devam eden Baykar, ürettiği TB2 taktik sınıf İHA ile 24 saat 34 dakika havada kalma süresine erişerek 2014 yılında iki ulusal havacılık rekoru elde etti. Bu uçuş rekorunu hâlâ elinde tutmaktadır. Baykar Makina tarafından üretilen İHA(İnsansız Hava Aracı) ve SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) sayesinde ülkemiz aynı zamanda terörle mücadelede daha etkin bir konuma gelmiştir. Bununla beraber Bayraktar TB2 İHA sistemi ve elde edilen başarılarla Türkiye’nin İHA teknolojileri adına bağımsızlaşmasında önemli bir boşluğu doldurmuştur. Bir aile şirketi olan Baykar, alanında eğitimli mühendislerle odağını büyük ölçüde insansız hava araçlarına çevirmiş olup bu alanda dünya ölçeğinde ileri teknolojiye ulaşmayı amaçlamaktadır. Ürünlerini geliştirme sürecinde ön plana çıkan unsurların tasarım ve beyin sermayesi olduğunu belirten firma, ülkemize havacılık sektörünü son teknoloji ile yakalama imkânı sunmaktadır.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle