Türkiye'den

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Organ Naklinde Öncü

Yazar: TR Dergisi

Türkiye’nin organ naklindeki başarılarıyla dünyaya sesini duyuran İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Fakültesi, karaciğerden böbrek nakline, kemik iliği naklinden kornea nakline kadar pek çok ameliyat gerçekleştiriyor.

Türkiye’nin köklü üniversitelerinden biri olan İnönü Üniversitesi bünyesindeki 16 fakültesinin başarısının yanı sıra tıp alanında öne çıkan bir kurum. Ulusal ve uluslararası arenada başarılarıyla adından söz ettiren İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi 1996 yılında hizmete girdi. Kuruluşundan itibaren pek çok başarılı tedavi uygulayan Tıp Merkezi, organ naklindeki çalışmalarıyla da hastalara umut oluyor. Karaciğer nakli yapabilen dünyadaki üç hastaneden biri olan Turgut Özal Tıp Merkezi, modern altyapıya sahip hastanesinde aynı zamanda böbrek, ince ve kalın bağırsak nakli ameliyatlarını gerçekleştiriyor. Bunun dışında hematoloji bölümünde kemik iliği nakli yapılıyor. Göz bölümünde ise kornea nakli yapılıyor.

DÜNYANIN İLK KARACİĞER NAKİL HASTANESİ

Karaciğer naklinde bir ilki gerçekleştiren İnönü Üniversitesi, kurduğu Karaciğer Nakli Hastanesi tek bir organ nakli ile ilgili olarak kurulmuş dünyadaki ilk ve tek kurumdur. Organ nakli ameliyatları içinde en zor olan karaciğer naklinde, ameliyatın yapılma sıklığında ise İnönü Üniversitesi Avrupa ve Amerika’da en ön sıradadır. Prof. Dr. Sezai Yılmaz’ın geliştirdiği bir ameliyat tekniği ile bugüne kadar karaciğer nakli yapılamayan hastalarda nakiller yapılabilir hâle geldi. Karaciğer Nakli Hastanesi, canlıdan canlıya en çok karaciğer nakli yapılan dünyadaki ikinci Avrupa’da birinci merkez konumunda. Aynı zamanda Yale Üniversitesi gibi organ naklinde ileri merkezlerden profesörler misafir öğretim üyesi olarak merkeze geliyor ve burada gördüklerini kendi merkezlerinde uyguluyorlar.

İLK AĞIZDAN

BİZ ORGAN NAKLİ MERKEZİYİZ

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar

“Ününü bazı alanlarda uluslararası düzeye taşımış bir hastaneyiz. Bunlardan bir tanesi karaciğer nakli konusunda tartışma götürmez bir başarıya nakil ekibinin gece gündüz öz verili çalışmalarıyla ulaşılmıştır. Bununla beraber hastanemizde organ nakli çeşitliliğiyle ilgili çalışmalar devam ediyor ve bu alanda da başarılarımız var. Belki karaciğer nakli gibi ses getirmediği için bilinmiyor, oysaki böbrek nakli kemik iliği, ince bağırsak, kornea gibi nakiller yapılmakta ve hazırlıkları devam eden pankreas nakli yakın zamanda başlayacak. Aslında biz organ nakli merkeziyiz. Bu sahada çalışmalarımız uluslararası düzeyde takip ediliyor ve uluslararası düzeyde hastalarımız var.”

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle