Tarih

İrlanda’da 200 Yıllık Ay Yıldız Kulübü

Eğer bir gün Drogheda’nın kendi evindeki maçına gidecek olursanız, sahada Türk Milli Takımı’nın futbol oynadığını düşünebilirsiniz. Neden mi? İşte hikâyesi.

1800’lü yılların hemen başlarında Britanya Adası’nda büyük bir kıtlık ortaya çıktı. Bu felaketten en çok etkilenen yerlerden biri ise İrlanda’nın Drogheda şehriydi. Dünyada geniş yankı bulan bu duruma Osmanlı Devleti de kayıtsız kalamadı. 1847 yılında İstanbul’dan yola çıkan üç büyük Osmanlı gemisi ile ada halkına gıda yardımı yapılmak isteniyordu. Bu üç büyük kuru erzak gemisi, aylar süren yolculuktan 43
.tr dergi
sonra, Dublin’e ulaşmasına rağmen limana yanaşmalarına izin verilmedi. Osmanlı gemileri bu sebeple daha kuzeyde bulunan Drogheda limanına doğru yola devam etti. Kıtlık ve hastalıklar nedeniyle yaklaşık bir milyondan fazla insan hayatını kaybetmiş; iki milyon İrlandalı da göç etmek zorunda kalmıştı. Bu durumdan en çok etkilenen şehir ise hiç şüphesiz Drogheda idi. Gemiler, İstanbul’dan aldıkları talimatla limana gece yanaşacak ve erzakları sabaha kadar boşaltıp geri döneceklerdi. Yardım edenin Osmanlı olduğunu adalıların bilmesi istenmiyordu. Yüklerini boşaltan gemilerin, o zamanın teknik koşulları nedeniyle boş ilerleyemedikleri için, tanklarına kum ve çakıl doldurmaları gerekiyordu. Gece yarısı sadece iki gemi için bu uygulama gerçekleştirilebildi. Üçüncü gemi için ise sabah olması beklendi. Gün ağardığında Osmanlı bandıralı bir erzak gemisini limanda gören Droghedalılar, kendilerine yapılan bu yardımları unutmadılar. Türklere karşı duydukları minnet borcunun ifadesi olarak 1919 yılında kurdukları Drogheda United FC isimli futbol takımının armasında ay-yıldız kullandılar. Türkiye ile İrlanda arasında tarihten gelen bu yakınlaşma günümüzde de devam ediyor. İrlanda eski Cumhurbaşkanı Mary McAleese’nin Türkiye ziyareti sırasında yaptığı açıklamalar iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirir nitelikte: “Eğer bir gün Drogheda’nın kendi evindeki maçına gidecek olursanız, sahada Türk Milli Takımı’nın futbol oynadığını düşünebilirsiniz.”

Yazar Hakkında

Mustafa Özkan

Yorum Ekle