Gündem

İstanbul Kitap Fuarı Başlıyor

Yazar: TR Dergisi

7-15 Kasım tarihleri arasında yapılacak İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yılki teması, “Mizah: Hayata Gülümseyerek Bakmak” olarak belirlendi.

Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliği ile 34.’sü düzenlenen İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı’nın bu seneki konuğu olan Romanya’nın etkinlik programı da açıklandı. Romanya, fuarda “Size sözcükler borçluyuz” sloganıyla yer alacak. Bu sloganın nedeni ise Rumen diline Türkçeden geçmiş pek çok sözcük bulunması ve iki dil arasındaki etkileşim. Romanya, hazırladığı etkinlik programıyla iki ülkenin dili, edebiyatı, kültürü, yazarları ve yayıncıları arasında köprü kurmayı hedefliyor.

Fuardaki uluslararası salon kapsamında kurulacak ülke standında ise yine Romanya yer alacak. Romanya edebiyatı ve kültürünün ayrıntılı bir şekilde yer alacağı bu bölüm, toplam dört gün açık kalacak. Fuar ile ilgili gerçekleştirilen basın toplantısına TÜYAP Kültür Fuarları yetkililerinin yanı sıra Romanya Kültür Bakanlığı Koordinatörü Alexandru Popescu ve Dimitrie Cantemir Rumen Kültür Merkezi Müdürü Nadia Tansu katıldı. “Mizah: Hayata Gülümseyerek Bakmak” başlığı altında yapılacak fuarın onur çizeri de belirlendi. Danışma kurulu tarafından alınan kararla Karikatürist Tan Oral, kitap fuarının onurlandırdığı isimlerden biri oldu.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle