Gündem

İstanbul’da Film Zamanı

İstanbul Film Festivalinde, dünya sinemasının yepyeni örneklerinin olacağı ödüllü filmler var. Festivalde prömiyerleri yapılan filmler, çok konuşulan belgeseller, çocuk filmleri, Türk sinemasının en yenilerinden ve klasiklerinden oluşan zengin bir seçki gösterimde sırasını bekliyor.

İstanbul’da her şeyin bir zamanı vardır. Mesela baharın çiçek açma zamanı, begonyaların, güllerin, lalelerin… Kimisi salkım saçak dökülür kimisi de diri ve sık dallar arasından gösterir yüzünü. Aralarında sözleşmiş gibi öyle güzel, şenlikli oyunlar kurmuşlardır ki şaşar kalırsınız. Açılan çiçeklerin cümbüşleri gözlerimize bayram ettirir. Lakin 2015 yılı baharının şaşırtıcılığı bununla da bitmez, mesele gözlere hitap etmekse hele bir de zamanı gelmişse… Şimdi de İstanbul’da film zamanı olduğunun müjdesini verelim.

34. İstanbul Film Festivalinin programı, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ve İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan’ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

İstanbul Film Festivalinde, dünya sinemasının yepyeni örneklerinin olacağı ödüllü filmler var. Prömiyerleri yapılan filmler ve çok konuşulan belgeseller, çocuk filmleri, Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklerine varıncaya kadar zengin bir seçki gösterimde sırasını bekliyor. Yönetmen ve oyuncuların da katılacağı söyleşi ve partiler de iki hafta boyunca festivalde olacak.

Festivalde; Akbank Galaları, Ustalar, Dünya Festivallerinden, Yeni Bir Bakış, NTV Belgesel Kuşağı, Mayınlı Bölge, Antidepresan, Çocuk Mönüsü, Geceyarısı Çılgınlığı gibi klasikleşmiş bölümlerin yanı sıra bu yıla özel bölüm ve gösterimler gerçekleştirilecek.

Sinema Onur Ödülleri

İstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen Sinema Onur Ödülleri, bu yıl yapımcı ve yönetmen Yılmaz Atadeniz, müzisyen Cahit Berkay, oyuncu Nebahat Çehre, senarist ve yönetmen Safa Önal ve oyuncu Süleyman Turan’a verilecek. Ödüller, 3 Nisan’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek açılış töreninde takdim edilecek.

Bu kadar sinemayı nasıl aklımda tutacağım diyorsanız, sinemaseverlerin iki hafta boyunca yakın takibe alacağı filmlerin bilgileri ve festival çizelgesi etkinliklerin tüm detaylarını içeriyor.

Yazar Hakkında

Zeynep Delav

Yorum Ekle