Gündem

İSTANBUL’UN KAYIP ADASI

Yazar: TR Dergisi

İstanbul’un kayıp adası olarak bilinen Maltepe sahiline 700 metre uzaklıktaki Vordonisi Adası gün yüzüne çıkarılıyor.

İstanbul’un kayıp adası olarak efsaneleşen ve Bizanslıların “Küçük Ada”, Osmanlıların “Batık Manastır Kayalıkları” ve denizcilerin “Bostancı Kayalıkları” adını verdiği Vordonisi Adası ilk kez görüntülendi.

Maltepe Belediyesinin özverili çalışmalarıyla yeniden gün yüzüne çıkarılması hedeflenen adanın ilginç detaylarıyla keşfedilerek deniz turizmine açılması hedefleniyor. Profesyonel keşif ekibi tarafından görüntülenen ada kalıntılarının hem arkeolojik hem de sismik açıdan çok değerli veriler sunduğu belirtildi.

İstanbul’un doğal ve tarihî güzelliklerinin keşfedilerek gelecek kuşaklara aktarılması noktasında üzerlerine düşeni yapacaklarını belirten yetkililer, çalışmaların devam edeceği bilgisini verdiler. Su altı dalış ekibi, yapılan dalış sonrasında karşılaştığı kayalıkların insan elinden çıkma özelliği taşıdığını ancak üzerinden geçen bin yıl içerisinde denizde kalan kısımların aşınmaya maruz kalmasından dolayı manastırın tanımlanmasının zor olduğunu ifade etti. Dalış sırasında bulgu elde etmeye çalışan ekip, kesin bir bilgiye ulaşabilmek için daha kapsamlı bilimsel bir araştırma yapılması gerektiğini açıkladı.

Tarihi yaklaşık bin yıl öncesine dayanan Vordonisi Adası’nın, Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedef Adası, Tavşan Adası, Kaşık Adası, Sivriada ve Yassıada’yı içinde barındıran Prens Adaları’nın onuncusu olduğu belirlendi. 1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depremiyle adanın üzerinde bulunan manastırın rahipleriyle birlikte battığı biliniyor. Aradan geçen yaklaşık bin yıl içinde ada kalıntıları üzerinde kestane, midye ve diğer deniz canlılarının biriktiği, bu nedenle de ana manastırı görebilmenin şu anda pek mümkün olmadığı belirtilenler arasında. Sular altında kalan manastırın Küçükyalı’da keşfedilen manastırın birebir kopyası veya devamı olduğu sanılıyor.

________________________________________________________________________________

İLK AĞIZDAN

Mert Gökalp (Su altı fotoğrafçısı)
“Vordonisi Adası olduğunu düşündüğümüz kayalıklar, yüzeyden 4-5 metre derinliğe inen geniş bir alanı kaplıyor. Dalış ekibimizdeki arkadaşlarımız bazı noktaları kazıyarak çıkmış yapılara ulaşmaya çalıştılar. Ancak bilim adamları tarafından örnek alınarak, karbon 14 tayini içeren testlere sokmadan ve analizler yapılmadan bu kayaların Vordonisi Manastırı’na ait olduğunu söylemek doğru olmaz.”

 

 

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle