Kıyas

Keyifli Anların Vazgeçilmezi: Çay

emre.ozcan@cubemedya.com'
Yazar: TR Editör

Geçmişten bugüne şairlerin ve yazarların misafiri olan çay, ünlü Şair Peter Altenberg tarafından “ruh banyosu” olarak ifade ediliyor. Bu büyülü içecek, yüzyıllardan beri dünyanın her yerinde sofralara konuk olmaya, insanların keyifli anlarına ortak olmaya devam ediyor.

TÜRK ÇAYI

Sabah kahvaltısından akşam sohbetlerine dek süren bir macera: Türk Çayı. Türklerin çay bitkisiyle geç tanışmasına nazaran âdeta abıhayatı hâlini almıştır. Türk kültüründe apayrı bir öneme sahip olan çay, iki katlı çaydanlıklar veya odun ateşinde yanan semaverlerde demlenir. İnce belli, küçük cam bardaklarda ikram edilen çayın rengi ideal ölçüsü olan “tavşankanı” olmalıdır. İlk olarak 1888 yılında Bursa’ya ekilen çay tohumları beklenen sonucu vermemiştir. 1917’de Doğu Karadeniz Bölgesi’nde ekimi başlayan çay bitkisi ilk filizlerini verir ve Türkiye yıllardır vazgeçemediği “çay” ile münasebeti başlar.

ÇİN ÇAYI

Dünya mutfağına çayı armağan eden Çinliler, geleneksel olarak sürdürdükleri çay kültürlerini hâlâ daha devam ettiriyorlar. İmparator Shen Nog’un kaynayan sıcak suya çay yaprağını düşürmesiyle binlerce yıldır insanlığın vazgeçilmezi hâlini alan çay, bir tesadüf sonucu ortaya çıkıyor. Çin kültüründe önemli bir yere sahip olan yeşil çay, ilk demlediğin an tüketmek yerine birden fazla demleniyor ve sonrasında içiliyor. Birden fazla demlenmesinin nedeni ise her demlendiğinde farklı bir aroma vermesi. Yeşil çay, Çin’in “yixing” kilinden yapılan çaydanlıklar ve kâselerle sunulur. Çay içerken tadını çıkarmaya önem veren Çinliler için çay, sakin, temiz ve havası taze bir ortamda içilir.

İNGİLİZ ÇAYI

Çayı, ritüel şeklinde tüketen İngilizler, “beş çayı” ile dünyaya nam salmışlardır. Kral Edward tarafından geleneksel hâle getirilen beş çayının hikâyesi şöyledir: İngilizler sabah kahvaltısı ve akşam yemeği olarak sadece iki öğün yemek yiyorlardı. Kral Edward hem bitkin düşen Bedford Düşesi Anna’nın gıda takviyesi alabilmesi hem de sohbet ortamı oluşturmak için ara öğün olarak beş çayları tertiplenmesini istemiştir. Bu ritüel zamanla kabul görerek bütün ülkeye yayılarak İngiliz kültüründe yer edinmiştir. Günümüzde zengin çeşitleri bulunan İngiliz çayları tercihe göre süt ile birlikte de tüketilebiliyor. Porselen fincanlarda sunulan çaylar, sandviçler ve tatlı kurabiyeler ile birlikte servis ediliyor.

Yazar Hakkında

emre.ozcan@cubemedya.com'

TR Editör

Yorum Ekle