Ekonomi

Kıtaları Birleştiren Proje: AVRASYA

emre.ozcan@cubemedya.com'
Yazar: TR Editör

İstanbul’un iki yakasını deniz altından kara yolu ile bağlayan Avrasya Tüneli açıldı. Proje ile 100 dakika süren Kazlıçeşme-Göztepe yolu 15 dakikaya iniyor.

İstanbul, Yavuz Sultan Köprüsü’nden sonra Asya ve Avrupa Kıtalarını bir kez daha buluşturdu. Bu birleşme Avrasya Tüneli’nin açılışı ile gerçekleşti. 20 Aralık günü yapılan açılış törenine siyaset ve bürokrasi dünyasından büyük rağbet vardı. İki yakanın deniz altından ilk kavuşması olan Marmaray yalnızca raylı sistemin geçişini mümkün kılarken, Avrasya Tüneli sadece lastik tekerlekli küçük araçların geçişini sağlıyor. Uluslararası dev organizasyonlara ev sahipliği yapmak isteyen İstanbul’un trafik sorununu da çok önemli bir ölçüde gidermesi bekleniyor.

BOĞAZ’IN 106 METRE ALTINDA

Deniz altındaki çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte karadaki bağlantı yollarının çalışmaları da sona erince proje hayata geçirildi. Göztepe-Kazlıçeşme arasında hizmet veren projenin uzunluğu 14,5 kilometre. Bunun 5,4 kilometrelik bölümü deniz tabanı altında kalıyor. Proje, otomobil ve minibüslerin geçeceği ikişer şeritli ve iki katlı bir tünelden oluşuyor. Tünele oksijen, iki bacalı mekanik bir havalandırma sistemiyle veriliyor. Asya yakasında bulunan havalandırma bacası, yakınındaki Siyami Ersek Hastanesini etkilememek için zeminden 25 metre yükseğe konuldu. Avrupa yakasındaki havalandırma bacası ise Tarihî Yarımada siluetini bozmayacak şekilde zeminden beş metre yükseğe yerleştirildi. Avrasya Tüneli’ni yalnızca otomobil, minibüs ve kamyonet gibi hafif araçlar kullanabiliyor. Ağır taşıtlar, motorsikletler, bisikletler ve yayalar giriş yapamıyor. Tünelden günde yaklaşık yarım milyon insan geçmesi bekleniyor.

İLHAM KAYNAĞI OLACAK

Seok Jae Seo (Avrasya Tüneli AŞ Bşk. Yrd.)
İçinden derin bir su yolu geçen İstanbul’un trafik sorununun çözümü, ileri teknoloji, yüksek mühendislik ve uzmanlık gerektiriyor. Avrasya Tüneli Projesi, Asya ve Avrupa arasında en hızlı ulaşımı sunmanın yanı sıra güvenli ve konforlu seyahat imkânı da sağlıyor. Proje, aynı zamanda metropol ulaşımına çevre dostu bir yaklaşım getiriyor. Dünya çapında bir öneme sahip bu projenin, pek çok ülke için de ilham kaynağı olacağına inanıyorum.

Yazar Hakkında

emre.ozcan@cubemedya.com'

TR Editör

Yorum Ekle