Röportaj

Köklü Markalarımız Ülkemizin İtibarını Artırıyor

Yazar: TR Dergisi

Yüzyıllık Markalar Derneğinin Yönetim Kurulu Başkanı Engin Tuncer ile asırlık tecrübeleriyle kültürümüzün bir parçası olan markalarımıza ve markalaşmaya dair bir söyleşi gerçekleştirdik.

Yüzyıllık Markalar Derneğinin kuruluş amacı nedir?

Malumunuz son dönemde “marka değeri” kavramı daha çok konuşulur oldu. Yüzyıllık Markalar Derneği, en temelde somut olmayan kültürel miras değerindeki hem ticari hem de tarihî marka değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak için kuruldu.

Yüzyıllık markaların biriktirdiği kültürel, tarihî, sosyolojik ve ticari değerleri yarına taşımak, bu değerleri korumak ve elbette geliştirerek gelecek nesillere taşımak gerekiyor, hedefimiz budur. Bu markaların çalıştıkları alanlar ve yüz yıla dayanan tecrübeleri önemlidir, daha çok araştırma yapılmasını arzu ediyoruz ve özellikle ülkemizin itibarına katkı sağlanması konusunun da dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Derneğinizin hangi projeler üzerine çalıştığını öğrenebilir miyiz?

Yüzyıllık Markalar Derneği üye markaları ile ilgili eğitim, seminer, bilgilendirme toplantıları gibi aktiviteler düzenliyor. Derneğimiz aynı zamanda kuruluşumuzun bilinirliğini artıracak çalışmalar da yapıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu, Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Tanıtma Müşavirlikleri ve Dış İşleri Bakanlığı ile iletişim hâlindeyiz. Söz konusu kurumlarla iş birliği yaparak projeler geliştiriyoruz.

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın katkıları ile tüm markalarımızın, hikâye ve arşiv bilgilerini topladığımız bir platform geliştirdik: Yüzyıllık Hikâyeler www.yuzyillikhikayeler.com.  Bu platforma web üzerinden ulaşılabiliyor ve bir de kitabımız var. Özellikle platformdaki arşiv bölümü büyük önem taşıyor.

Önümüzdeki yıl için uzun zamandır hazırlığını yaptığımız bir sergi projemiz var. Bu proje için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile de görüşmelerimiz devam ediyor.

Yaz aylarında iki önemli araştırma projemiz devam ediyor. Bu projelerimiz, Türkiye’deki yüz yılı aşkın süredir var olan markalar ve yüz yıllık markaların başarı faktörleri ile ilgili araştırmalar.

 

Yüzyıllık marka olmak sizce neden önemli?

Markalaşmak zaman ve derinlik ister. Sabır göstererek, zamana meydan okumanız ve gelişmeniz gerekiyor. Bu konuda fazlası ile dengeye ihtiyaç var. Bunu sağlayabilmek kolay değil eğer sağlayabildiyseniz çok tecrübe edinmişsiniz demektir; bundan faydalanılması gerekir. Bu faydanın en önemli sonuçlarından biri ise ülke markasına katkı sağlamak olmalı. Bildiğiniz gibi yurt içinde veya yurt dışında var olan köklü ve başarılı markalarımız ülkemizin itibarını artırıyor, Türkiye için değer yaratıyor.

 

Dünyayı ve Türkiye’yi kıyaslarsak markalaşma konusunda ne aşamadayız sizce?

Her coğrafyanın, her kültürün dinamikleri farklı. Hangi pencereden baktığınıza göre de bu sorunun cevabı biraz değişebilir. Aşamalara gelince, çok dinamik ve genç bir nüfusumuz var geri kaldığımız veya zorlandığımız aşamaları başarı ile geçeceğimize olan inancım tam. Gelişim hiçbir zaman tamamlanmaz dolayısıyla kendimizi ve ülkemizi geliştirmek için daha çok çalışmamız gerekiyor.

 

Derneğinizin hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

Öncelikli olarak hedeflerimiz; daha çok kişiye ulaşmak, markalaşmak, markalaşmanın önemi, strateji, itibar gibi konuların önemine dikkat çekmek. Tarihî kültürel değerlerimiz konusunda bir farkındalık yaratmak, bunların marka değeri de çok kıymetli. Ülkemizin itibarını artıran, asırlık tecrübeleriyle kültürümüzün bir parçası olmuş markalarımızı korumak, geliştirmek ve geleceğe taşımak yegâne hedefimiz.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle