Gezi

Kültür Elçileri Türkiye’deydi

emre.ozcan@cubemedya.com'
Yazar: TR Editör

Yunus Emre Enstitüsü bu yılki “Türkçe Yaz Okulu” programı çok renkli geçti. 46 ülkeden 540 yabancı öğrenci, Türkçe Yaz Okulu programı ile Türkçeyi yerinde öğrenme fırsatı yakaladı.

Yunus Emre Enstitüsünün bu yıl yedincisini gerçekleştirdiği “Türkçe Yaz Okulu” programı 46 ülkeden 540 yabancı öğrencinin katılımı ile yapıldı. 25 Temmuz-27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen program, Türkiye’nin 16 farklı şehrinde bulunan 20 üniversitede yürütüldü. Öğrenciler bu program sayesinde hem Türkçeyi yerinde öğrendi hem de Türk kültürünü yakından tanınma şansı yakaladı. Türk dilini, tarihini ve sanatını tanıtmak amacıyla katma değerli projelere imza atmaya devam eden Yunus Emre Enstitüsünün, “Türkçe Yaz Okulu” programı başarıyla tamamlandı. 4 kıtada 37 ülkede 45 merkezi ile Türkiye’nin kültür diplomasisi görevini üstlenen Yunus Emre Enstitüsü, kültür elçisi öğrencilerini bir ay boyunca Türkiye’de ağırladı.

Türkçe Yaz Okulu programı, yurt dışında faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüleri ile Türkoloji bölümlerinde öğrenim gören farklı ülkelerden misafirlerin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Misafirler, iletişim dili olarak Türkçenin kullanıldığı organizasyonda hem Türkçe eğitimi alma hem de bulundukları ve ziyaret ettikleri şehirlerin öne çıkan tarihî ve turistik yapılarını gezerek yörenin kültürünü tanıma imkânı buluyor.

1000 Yılın Sesi Türkçe Bayramı

Gruplara ayrılan misafir öğrenciler, bir ay boyunca Türkçe Yaz Okulu programının uygulandığı 20 üniversitede eğitim programlarına katıldı. Kültür elçilerimiz, bu zaman zarfında hem bulundukları şehir merkezleri hem de civardaki tarihî ve turistik alanları gezerek, Türkçeyi yerinde öğrenme ve Türk kültürünü tanıma fırsatı buldular. Programın sonunda İstanbul’da bir araya gelen olan öğrenciler, “1000 Yılın Sesi Türkçe Bayramı” etkinliğinin ardından ülkelerine döndüler. Türkiye’deki 16 ildeki 20 üniversitede gerçekleştirilen Türkçe Yaz Okulu Programı, 27 Ağustos’ta sona erdi.

Türkçe Yaz Okuluna Katılan Ülkeler ve Şehirler

Afganistan – Kâbil, Almanya – Köln, Amman-Ürdün, Arnavutluk – Tiran, İşkodra, Avusturya – Viyana, Azerbaycan – Bakü, Belçika – Brüksel, Bosna-Hersek – Saraybosna, Mostar, Foynitsa, Cezayir – Cezayir, Fas – Rabat, Fransa – Paris, Gürcistan – Tiflis, İngiltere – Londra, İran – Tahran, Filistin – Kudüs, İtalya – Roma, Japonya – Tokyo, Karadağ – Podgoritsa, Kazakistan – Astana, Kırgızistan – Bişkek, Kosova – Priştine, Prizren ve İpek, Lübnan – Beyrut, Macaristan- Budapeşte, Makedonya – Üsküp, Mısır – Kahire, İskenderiye, Polonya – Varşova, Romanya – Bükreş, Köstence, Sırbistan – Belgrad, Sudan-Hartum.

Türkoloji Projesi Kapsamında Katılan Ülkeler

Belarus, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Estonya, Hırvatistan, Hindistan, Irak, Letonya, Litvanya, Moğolistan, Pakistan, Rusya, Slovakya, Suudi Arabistan, Ukrayna, Yunanistan.

Türkçe Yaz Okulunun Gerçekleştiği Üniversiteler

Afyon Kocatepe Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, On sekiz Mart Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, On dokuz Mayıs Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi (DİLMER), Uludağ Üniversitesi, Ankara Üniversitesi TÖMER Samsun Şubesi, Ankara Üniversitesi TÖMER Bursa Şubesi.

Yazar Hakkında

emre.ozcan@cubemedya.com'

TR Editör

Yorum Ekle