Dosya

KÜLTÜR VE EDEBİYATIN İZİNDE İSTANBUL

Yazar: TR Dergisi

İstanbul, efsanevi şehir… Tarihi, sanatı, doğası ve edebî birikimi ile bir dünya incisi olan bu güzel kente yakışır kitaplara bir yenisi daha eklendi: İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası.

Kitabı hazırlayan Yazar Mehmet Davut Göksu ve Fotoğrafçı Nevzat Yıldırım, İstanbul ve edebiyatın kesiştiği noktalara dair bir çalışma yapılması gerektiği fikri ile yola çıkmış. Bu kadar geniş bir alanda çalışabilmek
için titiz bir yol haritası belirlenmiş. Nirengi noktalarını tespit etmek, bütünü anlatmada bu noktaların büyüsünü kullanmak, yine bu noktaların taşıyıcı ana sütunlar gibi görev yapmasını sağlamak ve homojen taraflarda bütünü ifade eden dokular belirleyip nakletmek şeklinde ifade edebileceğimiz bir tarz oluşturulmuş. Bu belirlemeye yön veren ise edebî şahsiyetlerin yoğunlaştığı alanlar olmuş. Kitapta yer alan yazar ve şairler, şehrin hangi taraflarına odaklanmışlarsa kitabın yazarı Mehmet Davut Göksu da o yönlere öncelik vermiş, o taraflara dokunmuş. Kitap, edebiyat insanlarının dikkatlerini yoğunlaştırdığı noktalar ile ilgili olduğundan çalışmaya “İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası” adını verilmiş.

Hafızalarımızda yer etmiş sözlerin sahipleri olan 300’den fazla edebiyat insanının hem alıntılarına hem de biyografilerine yer verilmiş. Bu şehir, seven olduğu kadar sevilen ve emek verilen bir şehir… İstanbul’u sevmiş, İstanbul’da çalışmalar yapmış ve İstanbul’a olan sevgisini çeşitli şekillerde yansıtmış olan kültür adamlarının da kitapta biyografileri ile yer almış.

10 YILLIK BİRİKİMİN ÜRÜNÜ
Eserin en önemli sacayaklarından biri de fotoğrafları… Fotoğraflarda şehrin bina stokunu fotoğraflayıp sunmamışlar. Edebî bir çalışma olduğu için şehrin fotoğraflarında da sanat ve derinlik gözetilmiş. Şehre dair güzellikleri, en iyi hangi kareler yorumluyorsa onlara yer verilmiş. Fotoğrafları çeken Nevzat Yıldırım, aynı zamanda kitabın fotoğraf editörlüğünü de yapmış. Tamamı son bir yılda çekilen 300’den fazla çok özel fotoğraf eserde yer almış. Eksik kalan ve tarihî olan fotoğraflar ise arşivlerden kullanılmış. Yıldırım, kitaptaki fotoğrafların 10 yıllık bir birikimin sonucu olduğunu aktarıyor bizlere. İstanbul, çok büyük bir derya; bazı fotoğrafların yerlerini bilmeyenler olabilir düşüncesi ile kitabın arkasına bir de fotoğraf dizini konulmuş. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Yayınlarından çıkan kitap, önümüzdeki günlerde İstanbul Kitapçısında satışa sunulacak.

İLK AĞIZDAN
Merih Akoğul (Fotoğraf Sanatçısı)
“Nevzat Yıldırım, İstanbul gibi hem cazibeli hem de zor bir şehri fotoğrafları aracılığıyla görüntü düzlemine başarıyla aktarmış. Üstelik bununla yetinmemiş, fotoğraflarındaki kompozisyon, ışık, tarih-estetik dengesini de dikkate alarak yeryüzünün en önemli şehirlerinden birinin 21. yüzyıldaki profilini bizlerle paylaşmış. Fotoğrafları aracılığıyla
İstanbul’a kattığı bu değerden ve titiz çalışmasından dolayı kendisini yürekten kutluyorum.”

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle