Yemek

Kurutulmuş Ege domatesi dünya mutfaklarında

emre.ozcan@cubemedya.com'
Yazar: TR Editör

Ege’nin verimli ovalarında hasat edilerek güneşte kurutulan domatese Avrupa ve ABD’nin ardından Japonya’dan da talep gelmeye başladı.

Lezzetiyle dünya mutfaklarının tercih ettikleri ürünler arasında giren kurutulmuş domates, zahmetli bir yolculuğun ardından sofralara ulaşıyor. Bu besleyici yiyecek, bugünlerde dünya mutfaklarının vazgeçilmezleri arasında yer almaya doğru ilerliyor.

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından 2013 yılında 17 bin 683 ton kurutulmuş domates ihraç edilirken, 2014 yılında da artış sürdü. 2015 yılında 19 bin 59 tona ulaştı. 2016 yılında ise domates ihracatı 10 bin 707 tona ulaştı.
Türkiye’nin önde gelen domates üretim merkezleri arasında yer alan Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yetiştirilen domatesler, tarladan toplanarak traktörlere yüklenip kurutmaya gönderiliyor. Burada işçiler tarafından iki parçaya bölünen domatesler, toprak zemin üzerine serilmiş beyaz örtüye diziliyor. Güneş altında 5 ya da 6 gün kurumaya bırakılan domatesler, daha sonra toplanarak ihracatçı firmalara gönderiliyor.

Yazar Hakkında

emre.ozcan@cubemedya.com'

TR Editör

Yorum Ekle