Gündem

Kuşlat’ın Hikayesi Film Oluyor

Yazar: TR Dergisi

15. yüzyılda Bosna’nın fethi sırasında Osmanlı askerleri tarafından inşa edilen Kuşlat Camisi’nin çarpıcı öyküsü filme dönüşüyor.

Bosna Hersek’in kuzeydoğusundaki Zvornik şehri yakınlarında çok önemli bir kültür mirası bulunuyor. Bölgeye hâkim bir tepenin doruğunda, adeta bir kartal yuvasını andıran tarihi Kuşlat Camisi’ni farklı kılan sadece konumu değil. Ormanlık patikalardan geçerek yaklaşık yarım saatlik yürüyüşün ardından ulaşılabilen bin metre yükseklikteki mabet, 1460’lı yıllarda Osmanlı askerleri tarafından yapılmış. Bosna Hersek’te yaşanan savaş sırasında hasar gören cami, 2013 yılında yenilenerek yeniden ibadete açıldı.

Günümüzde Bosna’nın Türkler tarafından fethinin simgesi olarak görülen tarihi caminin hikâyesi, Cumadan Cumaya Kuşların Namaz Kıldığı Yer: Kuşlat Camisi adıyla kısa film olarak çekiliyor. Film ekibinin söylediklerine bakılırsa, bu özel cami ile ilgili bir film çekmek uzun zamandır planlanan bir düşünceymiş.

Filme olan ilgiyi arttırmak amacıyla ünlü Osmanlı Seyyahı Evliya Çelebi gibi isimler de senaryoya dâhil edilmiş. Filmde rol alacak isimlerden biri olan Zvornik İslam Birliği Meclisi Başkanı Mustafa Muharemoviç ise Bosna’daki savaş sırasında camide sadece cuma ve bayram namazlarının kılınabildiğini, günümüzde ise mabedin ibadete açık olduğunu söylüyor.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle