Gündem

KUTLUĞ ATAMAN’A BİR ÖDÜL DE ROMA’DAN

Yazar: TR Dergisi

Kutluğ Ataman’ın yeni filmi Hilal, Feza ve Diğer Gezegenler, Roma Film Festivali’nde Eurimages Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Ünlü sinema yönetmeni Kutluğ Ataman’ın 28 Şubat sürecini ele alacağı yeni filmi Hilal, Feza ve Diğer Gezegenler, henüz çekim aşamasındayken aldığı ödülle büyük ses getirdi. Senaryo, strateji ve planlama kategorilerinde üç ödülü bulunan filmin çekimlerine hâlen devam ediliyor. Başarılı yönetmen ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Bu ödül sayesinde, bu çok önemli hikâyenin anlatılmasına bir adım daha yaklaşmış olduk. 28 Şubat’ta mağdur olmuş bütün Türkiyeliler adına, Avrupalı dostlarımıza teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı. Daha önce 33. İstanbul Film Festivali’nin “Köprüde Buluşmalar” bölümünde aldığı Türkiye – Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu Ödülü ve Avrupa’nın en önemli festivallerinden biri olan Saraybosna Film Festivali’nde aldığı ARTE Ödülü’yle büyük bir başarı yakalayan film, şimdiden birçok ödülün sahibi oldu. Yapımcılığını Tacım Açık’ın yürüttüğü Hilal, Feza ve Diğer Gezegenler, Cannes Film Festivali’nde L’Atelier kategorisine seçildi.

Kutluğ Ataman geçen yıl Kuzu filmiyle Antalya Film Festivali’nde “En İyi Film” Ödülü de dâhil olmak üzere toplam altı dalda ödül kazanarak festivale damga vurmuştu.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle