Gündem

Ön söz

Yazar: TR Dergisi

Sevgili okuyucular,

Dünyanın derinden etkilendiği önemli bir zaman diliminden geçtik. Tüm dünyayı etkisi altında bırakan ve telafisi çok zor acılara neden olan COVID-19 salgını nedeniyle dünya çok ciddi sınavlar verdi. Bu zaman diliminde alışkanlıklarımızın değişimine hep birlikte şahit olduk. Evde kalıp çalışmaları evden yürütürken dijital dünyanın imkânlarından faydalanarak daha geniş kitlelere de ulaşma imkânına eriştik.

Dergimizin bu sayısında özellikle salgın döneminde daha da kıymetini anladığımız hijyen konusunda yüzyıllardır geleneksel olarak kullandığımız kolonya kültürünü siz kıymetli okuyucularımızla paylaşmak istiyoruz. Kolonya kültürü, tarihi ve hayatımızdaki yeri konusunda kapsamlı bir çalışmayı siz kıymetli okurlarımıza sunuyoruz. Bununla birlikte COVID-19 salgını ile hayatımıza giren siperlik, medikal korunma malzemeleri konusunda tüm dünyaya örnek olabilecek inisiyatif başlatan Türk girişimcilerini ve salgınla daha da önemi artan aşının hikâyesini kapsamlı olarak konu ediniyoruz. Dünyayı derinden etkileyen salgının sosyal ve ekonomik boyutunun detaylı olarak incelendiği makale dergimizde yer alıyor.

Dünyanın, daha önce hiç karşılaşmadığı boyutta bir eve kapanmaya şahit olduğu bu dönemde dijital dünyanın imkânları yeniden keşfedildi. Teknolojinin imkânları doğrultusunda hayat evden akmaya başladı ve dijital dünya kapılarını her türlü etkinliğe açtı. Tüm hayatın sokaktan eve çekildiği dönemde kültürel etkinliklerle zor zamanlarda az da olsa moral olacak etkinliklere Yunus Emre Enstitüsü olarak imza attık. Türk sinema ve dizi oyuncusu Oktay Kaynarca ile özellikle Balkanlardaki hayranlarını sanal ortamda bir araya getirerek Türk sineması hakkında güzel bir sohbet yaptık. İstanbul Edebiyat Festivali kapsamında Türk okurlarıyla bir araya gelen Amin Maalouf ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Filistin edebiyatı konusunda Peren Pirsaygılı Mut ile çıkardığı kitabı ve Filistin edebiyatı hakkında kapsamı bir söyleşi gerçekleştirdik. Sanal ortamda yüzbinlere ulaştığımız etkinliklerden sadece birkaçını sizlerle de bu sayıda paylaşıyoruz.

Dergimizin bu sayısında birbirinden farklı birçok konuyu da okurlarımızın beğenisine sunuyoruz. Wales Ünivertsitesinden Andrew Petersen’in uzun yıllara dayanan araştırmaları neticesinde ortaya koyduğu Osmanlı dönemindeki hac rotası üzerine yazdığı yazısını siz kıymetli okurlarımızla buluşturuyoruz. Perküsyon alanında dünyanın sayılı sanatçıları arasında yer alan ve Devlet Sanatçısı olarak sanat hayatını sürdüren Okay Temiz ve hayatını yurt içinde geleneksel ve yöresel mutfağımızı, yurt dışında ise genel olarak Türk mutfağını en doğru şekilde tanıtmaya adayan Musa Dağdeviren ile mutfağımız üzerine gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajları beğeneceğinizi umuyoruz.

Tüm bu konu ve konukları ile dopdolu bir .tr dergisi siz kıymetli okurlarımızla buluşuyor. Sağlık ve esenlikle, iyi okumalar dileriz.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle