Gündem

Roma’da Sema

GALATA MEVLEVİHANESİ MUSİKİ VE SEMA TOPLULUĞU, ROMA’NIN ÜNLÜ BRANCACCİO TİYATROSU’NDA SEMA DÜZENLEDİ. İTALYANLAR ETKİNLİĞE BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ.

Türk tasavvuf tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri olan Mevlana, Türkiye topraklarında yaşamış; ünü dünyaya yayılmış bir düşünür ve mutasavvıftır. Mevlana’nın düşüncelerinden doğan Mevlevilikte sema ise dervişlerin dönerek Allah’a ulaştıkları bir ibadet biçimidir. Geçtiğimiz günlerde başkent Roma’nın başkent Brancaccio Tiyatrosu’nda düzenlenen semaya, İtalyanların yanı sıra dünyanın dört bir yanından gelen izleyiciler yoğun ilgi gösterdi. Galata Mevlevihanesi Musiki ve Sema Topluluğu’nun gerçekleştirdiği sema, Postniş Dede Nail Kesova öncülüğünde gerçekleştirildi. Manevi âleme bir yolculuk olarak nitelendirilen sema, UNESCO tarafından “manevi dünya mirası” kabul ediliyor.

MEVLEVİLİK KONFERANSI

Mevlâna Rûmî Derneği tarafından 9 Nisan tarihinde Paris Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Enstitüsü’nde (INALCO) “Mevlâna ve Mevlevilik” adlı konferans düzenlendi. Ney dinletisi ile başlayan konferansta konuşma yapan Prof. Leili Anvar, Mesnevi’den beyitler okuyarak hikâyeler aktardı.

Yazar Hakkında

Hanife Çelik

Yorum Ekle