Kıyas

SABAHLARIN ÜÇ VAZGEÇİLMEZİ

emre.ozcan@cubemedya.com'
Yazar: TR Editör

Türkiye’den dünyaya armağan bir lezzet olan susamlı halka simit, geçmişi Osmanlılara dayanan Viyana Fransız kökenli kruvasan ve Bavyera’nın geleneksel atıştırmalığı pretzel… Sizin tercihininiz hangisi?

Yazı: Zeynep Yeğiner

Simit

Acıktığınızda bir bardak sıcak çayın yanına ne iyi gider? Tabii ki dumanı üstünde gevrek bir simit, biraz da beyaz peynir… Geçmişi Osmanlı Devleti’ne kadar uzanan simit, aslında sultanların sofralarından günümüze gelmiş. Saray mutfaklarında geliştirilip sultan hediyesi olarak dağıtılan bu geleneksel lezzeti şimdilerde her yerde bulmak mümkün. Ucuzluğu ve doyuruculuğu sayesinde herkese hitap eden simidi, klasik tarifinin dışında kaşarlı, sucuklu ve pekmezli seçenekler hâlinde de tercih edebilirsiniz.
Fiyat: 1 TL

Kruvasan

Fransızların gururu kruvasanın hikâyesinin Osmanlılara dayandığını biliyor muydunuz? 1683 yılında Viyana’yı kuşatmak için tüneller açan Osmanlı ordusunu fark eden fırıncıların bu olay üzerine hilal şeklinde pişirmeye başladıkları kruvasan, Kraliçe Marie Antoinette’in Fransız kralıyla evlenmesinden sonra Fransızlara mal olmuş. Günümüzde kahvaltıların vazgeçilmezi olan kabarık, üstü çıtır çıtır ve hafif yanık, tereyağı kokan ve ısırınca etrafa kırıntılar saçan bu klasik lezzeti bir fincan kahve eşliğinde deneyebilirsiniz.
Fiyat: 2 avro (yaklaşık 6 TL)

Pretzel

Bavyera bölgesinin geleneksel atıştırmalığı olan pretzelin tarihi, MS 610 yılına dayanıyor. İtalyan bir rahibin öğrencilerine ödül olarak hazırladığı bu yiyecek, bir dua ritüeli olan kolları kavuşturma eyleminden esinlenerek hazırlanmış. Un, maya, su, tereyağı ve deniz tuzuyla hazırlanan pretzelin kıvrımlarında kıtır kıtır bir lezzet yakalarken, orta kısmında ise yumuşacık bir doku tadabilirsiniz. Almanya’nın güneyi, Avusturya ve İsviçre başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde kahvaltıların vazgeçilmezi hâline gelen pretzelin susamlı, çekirdekli, karamelli ve cevizli çeşitleri bulunuyor.
Fiyat: 2 avro (yaklaşık 6 TL)

Yazar Hakkında

emre.ozcan@cubemedya.com'

TR Editör

Yorum Ekle