Sanat

Sanat Dolu Bir Yaz: Tiyatro Medresesi

2012’den bu yana İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü’nde eğitimlerine devam eden Tiyatro Medresesi, bu yıl dopdolu
bir programla kapılarını açtı.

Tiyatro Medresesi’nin kuruluş amacı, Türkiye’den ve dünyadan tiyatro sanatçılarının ve öğrencilerinin çalışmak ve öğrenmek için bir mekâna sahip olmasını sağlamak. Medrese, aynı zamanda Türkiye’nin ilk performans araştırma merkezi konumunda. Ayrıca, farklı disiplinlerde çalışan insanlar için bir nefes alma, yoğunlaşma ve buluşma mekânı.

Tiyatro Medresesi, oyuncular kadar farklı sanat dallarında çalışan, felsefeyle uğraşan, kendi üzerine düşünmek, çalışmak isteyenlerin ziyaret ettiği, konakladığı, eğlendiği ve eğitim aldığı bir okul. Tiyatroyla, sanatla, müzikle, felsefeyle, edebiyatla ilişkisi olan herkesin kendine yer bulabileceği bir mekân. Atölyeler dışında bireysel çalışmalar yürütmek içinde de bir çalışma alanı. Hepsi birbirinden farklı niteliklerde olan ve dünyanın her yerinden gelen eğitmenlerle verilen atölyelerin katılımcı kitlesi de oldukça geniş. Medrese, geçtiğimiz yaz düzenlenen atölyelerde ve uluslararası projelerde yaklaşık 200 katılımcıyı ağırlamıştı. 2015 Yaz Dönemi ise uluslararası bir felsefe atölyesi ile açıldı.

Yapının içerisinde katılımcılar için koğuş sisteminde ranzalı yatakhaneler mevcut. Dileyenler, çadırlarını getirip konaklayabiliyorlar. Katılımcılar, konakladıkları süre zarfında sembolik bir ücret karşılığında üç öğün yemek hizmeti alabiliyor. Tiyatro derslerinde artık klasikleşmiş olan hareket, eylem ve diyalog atölyeleri; temel oyunculuk, doğaçlama ve fiziksel tiyatro atölyeleri; oyunculukta ses kullanımı ve modern palyaçoluk atölyeleri; hikâye anlatıcılığı atölyesi, 14 – 18 yaş arasındaki gençler için düzenlenecek tiyatro atölyeleri mekândaki sanat odaklı çalışma seçeneklerinden birkaçı. Ayrıca, Uluslararası Michael Chekhov Atölyesi, solo performans atölyesi, mask oyunculuğu ve yapımı ile kukla yapımı atölyeleri de oyuncular ve oyuncu adayları için mihenk taşı niteliğinde eğitim deneyimleri vaat ediyor. Gelecek kuşaklara alternatif bir mekân bırakmak amacı taşıyan medrese, mimarisiyle de dikkat çekiyor. Burası bütün kapıların avluya açıldığı bir toplanma ve inziva mekânı olarak inşa edilmiş. Üretmek, düşünmek ve sanatsal aktiviteler için doğru adres.

Bilgi için: www.tiyatromedresesi.org

Yazar Hakkında

Adalet Çavdar

Yorum Ekle