Gündem

SUAT KÖÇER NOKTA’NIN HİKAYESİNİ ÇEKTİ

Yazar: TR Dergisi

Suat Köçer Dokuz Canlı Hikâye adlı kitabından uyarladığı Nokta’nın Hikâyesi adlı ilk kısa filmini çekti.

14 dört yılı aşkın süredir sinema yazarlığı yapan Suat Köçer ilk kısa filminin çekimlerini tamamladı. İki gün içinde tamamlanan filmde, idealist bir yayıncının trajikomik hikâyesi anlatılıyor. Deneyimli oyuncu Bülent Polat ile Seçkin Sevim, Tolga Kortunay, Abdullah Çubuk ve Rıdvan Meral’in rol aldığı film, idealist bir dergi yöneticisinin yaşadığı trajikomik bir olayı konu ediniyor. Suat Köçer’in 2012 yılında yayımlanan Dokuz Canlı Hikâye adlı kitabından uyarlanan Nokta’nın Hikâyesi, Ay Vakti isimli dergilerini idealist duygularla ayakta tutmaya çalışan kişilerin idealleri ve yaşadıkları ekonomik sıkıntılar arasındaki çatışmayı ele alıyor. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan fonla çekimleri tamamlanan kısa filmin yardımcı yönetmenliğini Ahmet Toklu üstlenirken, görüntü yönetmenliğinde ise Halil Aslan yer alıyor.

Çiçeği burnunda sinema yönetmeni Köçer, ortaokul yıllarında hikâyeler yazarak başladığı yazma serüvenine çeşitli ulusal dergilerde sürdürdüğü kültür sanat yazılarıyla devam etti. Sepya Yayıncılık’tan çıkan Bu Ne Biçim Cumartesi ve Belki Şehre Bir Film Gelir kitaplarının ardından kısa filmine hayat veren Dokuz Canlı Hikâye adlı kitabını yayınladı. Bu ilgi çekici eserde Kızılcık Mahallesi’nde yaşayan dokuz kedinin yaşadıkları serüvenler anlatılıyor. Sinema tutkusunu sinema yazarlığından setlere taşıyan Köçer, ilk kısa filmi Nokta’nın Hikâyesi’ni sinemaseverlerin beğenisine sundu.

NOKTANIN HİKÂYESİ
Mustafa Kutlu “özel sayısı” çıkarmaya karar veren Ay Vakti dergisi Yayın Yönetmeni Mümtaz Hoca ve öğrencileri, baskı maliyetini karşılayabilmek için bir iş adamının kapısına giderek reklam talebinde bulunurlar. Dergilerini yaşatabilmek adına istemeyerek gittikleri bu kapıda, bir kez daha para ve çıkar ilişkilerinkiyle yüzleşmek zorunda kalırlar. Gösterişin karşısında tevazu, aç gözlülüğün karşısında kanaatkârlığı temsil eden dergi ekibi, en büyük dayanağı yine kendi ideallerinden alıyor. Ticari çarkın acımasız dişlilerine rağmen, nasibin gelip bulduğu bu idealist insanlar, bize dünya döndükçe, onu kurtarmak isteyecek insanların da var olacağı mesajını veriyor.

________________________________________________________________________________

İLK AĞIZDAN

Suat Köçer (Yönetmen)
“Dergiler, Türkiye’nin pek çok farklı coğrafyasında, muhtelif fikir ve fraksiyonların neşvünema buldukları, kendilerini kitle ve hatta kuşaklara tanıttıkları mecralar olageldi. Zaman geçtikçe hayatı kuşatan ekonomik dengeler, holding ve kitlesel desteği olmayan özellikle kültür – sanat dergilerini büyük imkânsızlıklara itiyor. Bu süreçte idealist duygularla ekonomik parametrelerin sıklıkla çatıştığına şahit olur, bu çatışmadan doğan trajikomik olaylara tanık oluruz. Nokta’nın Hikâyesi’nde bunları anlatmak istedim.”

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle