Teknoloji

Tales Matematik Müzesi

Yazar: TR Dergisi

Matematiğin sınırlarını tamamen ortadan kaldıran Tales Matematik Müzesinin kapıları herkese açık.

Başak Eğitim Hizmetleri tarafından 27 Mayıs 2015 tarihinde Aydın’da kurulan Tales Matematik Müzesi, hem çocuklara matematik sevgisini kazandırmayı hem de müze, gezme bilincini oluşturmayı amaçlıyor. Yarım asırlık eğitim tecrübelerine sahip kurucuları ile müze emin ve güvenilir adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

KAPILARI HERKESE AÇIK

Tales Matematik Müzesi, Almanya Giessen’deki Mathematikum, ABD New York’taki MoMath, İtalya’daki Arşimet Bahçesi ve Güney Kore’deki Mathlove gibi örneklerinin incelenmesi ve AR-GE çalışmaları ile kapılarını herkese açmış durumda. Kuruluşun yegâne amacı, soyut olarak nitelendirilen matematiği somut bir hâle getirmek ve bunu günlük yaşamla özdeştirerek aktarmaktır. Aynı zamanda müze eğitmenleri günlük hayattaki matematiğin yanı sıra müfredat matematiğine de değinerek bilgilerin kalıcı hâle gelmesi sağlanıyor.

FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI

Alanında uzman matematik eğitmenleri ile hikâyeler ve teoriler üzerinden anlatılan matematik, öğrencilere farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Matematiğe dokunabilen öğrenciler, özgür düşünerek yeni fikirler üretmeyi, problemlere farklı cevaplarla yaklaşmayı öğreniyor. Aynı zamanda Tales Matematik Müzesinde Avrupa’nın en büyük Açıkhava Bilim Parkı olan I.Q. Center Açıkhava Bilim Parkı’nda, İskandinav ülkelerinin uyguladığı duvarsız eğitim sistemi uygulanıyor. Ezberci mantıktan uzaklaşan, matematiğin sınırlarını tamamen ortadan kaldıran Tales Matematik Müzesi, öğrencilerin problemleri farklı anlamasının ve yorumlamasının yolunu gösteriyor. Üçüncü sınıftan itibaren tüm bireylere hitap eden bu müze, farklı atölye çalışmalarıyla dikkat çekiyor ve matematiksel oyunlardan uygulama laboratuvarlarına kadar herkesi içine dâhil ediyor. Lisans ve lisansüstü eğitimede destekçisi olan bu müzede cebirsel yüzeylerin denklemlerle birlikte sunulduğu uygulamalı laboratuvarda mevcut. Uygulama laboratuvar da bireyler kendi denklemleriyle kendi topolojik yüzeylerini oluşturabiliyor. Farklı etkinliklere ev sahipliği yapan Tales Matematik Müzesi, bünyesinde düzenlediği matematik olimpiyatları, sergiler ve seminerler dışında “Gezici Tales Matematik Müzesi” ile Türkiye’nin pek çok şehrine gidiyor.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle