Gündem

Tarihi Yarımada’dan Adalar’a İstanbul Bineali

Yazar: TR Dergisi

Dünyanın en prestijli modern sanat etkinlikleri arasında yer alan İstanbul Bienali’nin “Tuzlu Su” temalı 14.’sü, şehrin dört bir yanına yayılıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 14. İstanbul Bienali, 1 Kasım’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. “Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori” başlığıyla gerçekleştirilen etkinlikte Afrika, Asya, Avustralya, Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Kuzey Amerika’dan 80’in üzerinde katılımcının 1500’ün üzerinde eseri şehrin farklı noktalarında gezilebilecek.

Boğaz’ın Avrupa ve Anadolu yakasını içine alan 36 mekânda gezilebilecek bu dev sanat organizasyonu, müzelerin yanı sıra tekneler, oteller, eski bankalar, otoparklar, bahçeler, okullar, dükkânlar ve özel konutlar gibi kara ve su üzerindeki alanlara yayılacak. Bienalin geçici mekânlarından biri de Antalya’nın Kaş ilçesine iki kilometre uzaklıktaki Yunan adası Meis. Adada bienal sanatçılarının katılımıyla özel bir program gerçekleştirilecek.

Bienalde yer alacak işler arasında okyanusbilim, çevre incelemeleri, sualtı arkeolojisi, Art Nouveau, nörobilim, fizik, matematik ve teosofi tarihinden yapıtlar ile Robert Smithson’ın Büyük Tuz Gölü üzerindeki “Sarmal Dalgakıran”dan topladığı tuz kristalleri de bulunuyor.

Bienal boyunca İstanbul Modern Sinema’da ücretsiz film gösterimleri gerçekleştirilecek. “Ekolojik Kurgular”, “Denizler Altında”, “Hayatta Kal!” ve “Kıyıdakiler” olmak üzere dört tema etrafında hazırlanan program, uzun metrajlı filmler, sessiz dönemden başlayarak belgeseller, gişe filmleri ile Avrupa ve Amerikan sinemasının klasiklerinden oluşuyor.

Etkinlik kapsamında çocukların ve gençlerin sergi kültürünü geliştirmek, güncel sanata olan ilgilerini artırmak ve onları bazı temel sanat kavramlarıyla tanıştırmak amacıyla Çocuk Eğitim Programları da düzenlenecek. Bu kapsamda yapılacak etkinliklerle çocuklar ve gençler, bienalin farklı mekânlarında öğrendiklerini pratiğe dönüştürme fırsatı yakalayacak. 8-18 yaş aralığındaki katılımcılara yönelik olarak ücretsiz gerçekleştirilecek eğitim programı, bienalin açık kaldığı süre boyunca devam edecek.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle