Gündem

Taş Mektep

Yazar: TR Dergisi

1999’dan bu yana Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Adatepe köyünde bilgi ve kültür atölyelerine devam eden Taş Mektep, sonbaharı dopdolu bir programla karşılıyor.

Zeytin ağaçlarının bilgeliği ile çevrili tarihi bir köy Adatepe. Edremit Körfezi’ne tepeden bakan oksijen yüklü bu yerleşim, Assos’a 30, Troya’ya ise sadece 70 kilometre mesafede bulunuyor. Tarihte Sokrat’tan Aristo’ya pek çok filozofu yetiştiren bu coğrafya, bugün de bilgi üretip dağıtmaya devam ediyor. Tıpkı Kaz Dağları’nın eteklerindeki Adatepe köyünde, terk edilmiş eski bir ilkokul binasında hizmet veren Taş Mektep’te olduğu gibi… Burada felsefeden tarihe, bilimden sanata, seramik tasarımından ekmek yapımına kadar onlarca farklı alanda seminer ve atölye çalışmaları düzenleniyor. Taş Mektep, bilginin olabilecek en verimli şekilde aktarımı için bir olanak yaratırken, yeni deneyimler ve dostluklar için de bir alternatif oluşturmayı hedefliyor. Kanun Sanatçısı Tahir Aydoğdu, 3-6 Eylül tarihleri arasında birbiriyle bağlantısı yokmuş gibi görünen iki olgu üzerinden müzik ve fizik tartışması yapacak. Verilecek aralar ise Aydoğdu’nun kanun dinletileri ile şenlenecek. Bu yıl 79. yaşını kutlayacak, şair ve yazar Hilmi Yavuz 4 – 6 Eylül’de “Edebiyat ve Her şey” üzerine sohbet için dostlarıyla bir araya gelecek. Türkiye’de fotoğrafın önemli isimlerinden birisi olan Kamil Fırat, 10 – 13 Eylül tarihlerinde “Fotoğrafın Fenomenolojisi” başlıklı bir seminer verecek. Mustafa Çakılcıoğlu yönetiminde çeşitli ekolojik yaşam dernekleri ve Adatepe köyü sakinlerinin katılımıyla bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Kışa Hazırlık Atölyesi, 17 – 20 Eylül tarihleri
arasında yapılacak. Atölyede Bayramiç’ten getirilen organik buğdayla yapılmış ekmekler taş fırınlarda pişirilecek. Çanakkale tarla domatesinden salça, Adatepeli kadınlarla birlikte biber salçası ile erişte ve tarhana yapılıp kış için evlere götürülecek. Cuma pazarından alınan taptaze malzemelerle kurulacak turşunun sırları paylaşılacak.
www.tasmektep.com

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle