Teknoloji

Teknolojik Çözümler Sunan: Havelsan

Yazar: TR Dergisi

HAVELSAN, simülasyon teknolojilerinden siber güvenliğe kadar birçok alanda özgün ve millî çözümler geliştirmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı bünyesinde 1982 yılında kurulan HAVELSAN, bir teknoloji firmasıdır. Hem ulusal alanda hem de özel sektöre yönelik özgün teknolojiler geliştiren HAVELSAN, çalışmalarını dört ana başlık altında yürütür. Söz konusu başlıklar; Komuta Kontrol Savunma Teknolojileri, Eğitim ve Similasyon Teknolojileri, Ülke ve Siber Güvenlik Çözümleri ve Yönetim Bilgi Sistemleridir.

Aynı zamanda HAVELSAN, kara ve deniz hava platformları için yerli katkı oranı yüksek similatörler sağlamaktadır. Ayrıca seçim sistemleri, tapu kadastro işlemleri, ulusal yargı ağı gibi işlemlerin elektronik verileri HAVELSAN tarafından sağlanıp güvence altına alınmaktadır. Bu özelliğinden dolayı aynı zamanda Türkiye’nin en önemli e-devlet dönüşüm firmasıdır.

ÖZGÜN VE MİLLÎ ÇÖZÜMLER

“Ülke ve siber güvenlik çözümleri” adı altında yürüttüğü çalışmalar kötücül yazılımlara ve Türkiye’yi tehdit eden siber saldırılara yöneliktir. Bu tarz eylemler siber güvenlik laboratuvarında test edilerek çözümünün ve hizmetin sunulması amaçlanır. “Eğitim ve simülasyon teknolojileri” ise savaş uçağı simülasyonları başta olmak üzere bu tarz sentetik eğitim araçları üretmeye yöneliktir. Savaş uçağı simülatörlerinin yanı sıra zırhlı araç simülatörleri, füze sistemleri eğitim simülatörleri, paraşüt simülatörleri HAVELSAN’ın çalışma konuları arasındadır. Yönetim Bilgi Sistemi Departmanı ise kurumlar içindeki aksaklıkların hızlı bir şekilde tespit edilmesi ve çözülmesi ile ilgilidir.

Aynı şekilde ihtiyaçlara yönelik uygulamalar olarak kamu bilişimi, enerji, sağlık, güvenlik, siber güvenlik, bulut bilişim, büyük veri, akıllı sistemler, istihbarat,savunma bilişimi ve tedariki, görüntü ve video işleme alanlarında çalışılmaktadır.

Komuta Kontrol Savunma Teknolojileri sayesinde savunma ve güvenlik alanlarında stratejik, taktik ve operasyonel seviyelerde komuta-kontrol, haberleşme, bilgi işlem, istihbarat, gözetleme ve keşif ihtiyaçlarına yönelik sistem mühendisliği, entegrasyon, test ve eğitimi kapsayan geniş bir yelpazede özgün ve millî çözümler geliştirmekte ve teknik destek hizmeti verilmektedir.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle