Teknoloji

Teknolojinin her alanında öncü: Aselsan

Yazar: TR Dergisi

ASELSAN, kuruluşundan bugüne güvenlikten otomasyon sistemlerine, sağlık teknolojilerinden haberleşmeye kadar pek çok alanda faaliyet gösterdi.

ASELSAN (Askeri Ekonomik Sanayi) 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme ihtiyacını karşılamak
için kuruldu. Telsiz gibi haberleşme cihazlarını Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırılması amacıyla üretime başlayan ASELSAN, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri güçlendirme vakfı kuruluşudur. Hisselerinin yüzde 84,58’i TSKGV’ye, yüzde 15,3’lük kısım ise Borsa İstanbul’a (BİST) aittir.

BAŞARIYA GÖTÜREN FAALİYETLER

Günümüzde pek çok alanda faaliyet gösteren ASELSAN, yurt içi ve yurt dışı haberleşmeyi sağlayan teknolojiler üretmektedir. Aynı zamanda kurumun radar ve elektronik harp, elektro-optik, aviyonik, insansız sistemler, kara, deniz ve silah sistemleri, hava savunma ve füze sistemleri, komuta kontrol sistemleri, ulaştırma, güvenlik, trafik, otomasyon ve sağlık teknolojileri ile ilgili geniş bir teknoloji ağı bulunmaktadır. Dünyanın “ilk 100 savunma sanayi şirketi listesinde(Defence News Top 100)” bulunan ASELSAN, bu doğrultuda çeşitli iş birliği modelleri kurgulayarak uluslararası alanda önemli ortaklıklara imza atmakta ve yatırım yapabilen bir marka olarak ilerlemeye devam etmektedir.

Teknolojik gelişmelerini aldığı ödüller ile taçlandıran ASELSAN, 2017 yılının Aralık ayında “PCB TECHNOLOGY LEADERSHIP AWARDS-2017” yarışmasında ikincilik kazandı. Geliştirdiği “Yüksek Başarımlı Çok İşlemcili Bilgisayar Kartı” sayesinde bu alanda dünyanın en prestijli ödülüne layık oldu. Aynı yarışmadan 2012 yılında birincilik, 2016 yılında ise yine ikincilik ödülünü aldı. Kendine bir marka değeri yükleyen, misyon ve vizyonunu bu yönde geliştiren firma, büyük bir görev bilinciyle bu doğrultuda ilerliyor. “Türkiye’nin teknolojik alanda dışa bağımlılığını azaltıp, küresel hedeflerine marka bilinirliğini artırarak ulaşan, halkına gurur veren bir savunma şirketi olmak.” şeklinde betimlediği misyonunu harfi harfine yerine getirebilmek adına hiç durmadan üretmeye ve yeniliklere imza atmaya devam ediyor.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle