Yunus Emre Enstitüsü

The Vanishing Point- Sonsuzluk Noktası Sergisi Dubrovnik’te

Yazar: TR Dergisi

Zagreb Yunus Emre Enstitüsünün desteklediği Fotoğrafçı Ahmet Ertuğ’un The Vanishing Point- Sonsuzluk Noktası / Kaçış Noktası sergisi MOMA Dubrovnik’te açıldı.

Dubrovnik Modern Sanatlar Müzesinin (MOMA Dubrovnik) organizasyonunda, Türk fotoğraf sanatçısı ve mimar Ahmet Ertuğ’un fotoğraflarından oluşan The Vanishing Point-Sonsuzluk Noktası / Kaçış Noktası sergisi 14 Aralık’ta MOMA Dubrovnik’te açıldı. Mimarlık tarihinin en önemli eserlerini fotoğraflayan sanatçının üç yıldır üzerinde çalıştığı ve son olarak Dubrovnik’in en önemli beş yapısının da eklendiği fotoğraf sergisinde İtalya’nın saray, kütüphane ve tiyatrolarından fotoğraflar yer alıyor. Fotoğrafları 20×25 cm film kullanarak toplam ağırlığı 15 kilogramı bulan körüklü klasik kameralar ile çeken sanatçının, sergide 180×225 cm ebatlarında toplam 20 adet büyük boyutlu fotoğrafı yer alıyor. Sanatçı, sergi için seçilen Dubrovnik fotoğrafları ile Rektör Sarayı, Fransisken Manastırı ve Kütüphanesi, Sponza Sarayı Atriyumu, 700 yıllık geçmişe sahip olan Dominician Manastırı Kütüphanesi gibi birçok önemli eseri gözler önüne seriyor. Sanatçı, Mimar Sinan ve eserleri, İznik çinileri, Türk halıları ve ipekleri, Ayasofya, Kariye Müzesindeki fresk ve mozaikler, Nemrut Dağı ve Komagene Krallığı dönemi sanat eserleri, Avrupa’da yer alan tarihî kütüphaneler ve opera binaları gibi konularda dünya çapında 30 sanat kitabına imza attı. Aynı zamanda Paris, Londra, New York, Viyana ve İstanbul’da birbirinden önemli kişisel sergilerini açtı. MOMA Dubrovnik organizasyonunda düzenlenen sergiye, Dubrovnik Belediyesi, Türk Hava Yolları ve Rixos Libertas Dubrovnik gibi Türk kurumlarının sponsorluğunun yanı sıra Zagreb Yunus Emre Enstitüsü de destek veriyor. Sergi 11 Mart 2018 tarihine kadar Dubrovnik Modern Sanatlar Müzesinde ziyaretçilerini bekliyor.

İLK AĞIZDAN

MİMARİ MİRASIN KORUNMASINI AMAÇLIYORUM Ahmet Ertuğ (Fotoğraf Sanatçısı, Mimar)

“Mimar olmam nedeniyle çektiğim fotoğraflarda mimari mirasın korunması konusunda insanları bilinçlendirmeyi amaçlıyorum. Mimarlık tarihinin yaratılmış en önemli eserlerini fotoğraflayıp onları ortak insanlık mirası olarak sergilerde ve kitaplarımda gösteriyorum.”

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle