Mercek

TRT World Yükseliyor

Yazar: TR Dergisi

TRT World, Türkiye’nin çiçeği burnunda televizyon kanalı. Kamu eliyle Türkiye’nin tanıtımını da yapmak için önemli bir araç olarak düşünülen kanal, 27 Ekim 2015’te uydu üzerinden yayınlarına başladı.

18 Mayıs 2015 tarihinde test yayınlarına başlayan TRT World, bugün 190 ülkedeki yayınıyla Türkiye’nin sesini dünyanın dört bir köşesine taşıyor. Ancak hedefler daha büyük…

TRT World, Türkiye’nin çiçeği burnunda televizyon kanalı. Kamu eliyle Türkiye’nin tanıtımını da yapmak için önemli bir araç olarak düşünülen kanal, 27 Ekim 2015’te uydu üzerinden yayınlarına başladı. Henüz çok yeni olan geçmişine rağmen büyük işler başaran kanal, bugün dünyada 190 ülkeye ulaşıyor. Kanalın çalışanları yöneticisinden muhabirine son derece azimli ve kararlı. TRT World’ü daha da yukarılara taşımak için var güçleriyle çalışıyorlar. Dünyanın en önemli televizyon platformlarıyla anlaşmalar yapılmış. National Geographic Chan-nel ve Discovery Channel’a benzer belgesel yapımlara da yer veren TRT World’ü ilk ağızdan üst düzey yöneticilerine sorduk.

TRT World neden ve hangi ihtiyaç doğrultusunda kuruldu?

Ülkemizin konumu itibarıyla dünyanın kaderini değiştiren olaylara, savaşlara, acılara, krizlere, sevinçlere özetle “habere” herkesten daha yakınız. TRT World, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi devletimizin resmî bülteni olmak için değil, gerçekleri dünyaya anlatmak için kuruldu. Amacımız, ayrım yapmadan haberin merkezine “insanı” koymak. Mazlum coğrafyadaki bu insanların sesini din, dil ve ırk ayrımı olmaksızın tüm dünyaya duyurmak. Bu anlamda, suni son dakikalar peşinde koşmadan, toplumlar arasında ayrım yapmadan ve hiç kimseyi ya da hiçbir oluşumu etiketlemeden, sadece görüneni değil sebep olanı da ön plana çıkaracak bir vizyon belirledik. En önemlisi, küresel oyunu bozacak, gerçeği aydınlık ve ulaşılır kılacak, değişimi başlatacak ve başarıya ulaştıracak iradeye ve imkânlara sahibiz. Bu vesile ile dünyada pozitif değişimin habercisi olmak istiyoruz.

Kurulum aşamasında nasıl hazırlandınız?

Kuruluş aşaması dâhil yaklaşık üç senedir hummalı bir çalışma içindeyiz. İngilizce haber yayını yapan onlarca televizyon var. Bunlardan izleyici çekebilmek için farklı bir yayın politikası belirlemek ve hedef kitlesinin iyi seçmek gerekiyordu. Hâlihazırda yayın yapan kurumların hatalarını ve önde oldukları durumları tespit ettik. Bunun için ilk olarak pazar araştırmalarına öncelik verdik. Olanın dışında neler sunabileceğimizin üzerinde durduk. Uluslararası yayıncılık konusunda uzman isimlerden danışmanlıklar aldık ve akılcı bir stratejiyle yola çıktık.

Diğer uluslararası haber kanalları ile rekabet edebilecek misiniz?

BBC ve CNN gibi rakiplerimiz yıllardır bu işi yapıyor ve ciddi tecrübeleri var. TRT World olarak misyonumuz ve motivasyonumuz ile bu açığı kapatacağımıza canı gönülden inanıyorum. Ancak bu doğal olarak biraz zaman alabilir. Bununla beraber, duruşumuz ve yayın politikamız ile uluslararası düzeyde merak uyandırıyor ve ilgi görüyoruz. Bu durum da güç katıyor bize. Hedeflerimize ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

TRT World yayınları bu aşamada, kaç ülkede, ne kadar insana, hangi platformlar aracılığı ile ulaşıyor?

TRT World, 190 ülkede yayın yapıyor. Büyük dağıtım operatörleriyle görüştük ve görüşmeye de devam ediyoruz. Uyduların yanı sıra önemli platformlarda da izlenebiliyoruz. Amerika’nın Washington bölgesinde MHz Network, Fransa’da Canal, Almanya’da Sky Deutschland, Orta Doğu’da BelN başta olmak üzere yaklaşık 20 platformdayız. Her geçen gün platform ağımıza yenilerini eklemeye de devam ediyoruz. Dünyanın hiçbir yeri TRT World’den mahrum kalmayacak inşallah.

TRT World, Türkiye’nin çiçeği burnunda televizyon kanalı. Kamu eliyle Türkiye’nin tanıtımını da yapmak için önemli bir araç olarak düşünülen kanal, 27 Ekim 2015’te uydu üzerinden yayınlarına başladı.

TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren

 

31 Farklı Milletten Gazetecilerle Çalışıyoruz

Bizleri, haber ekibiniz hakkında bilgilendirir misiniz?

Haber merkezinde toplamda 31 farklı milletten gazeteci birlikte çalışıyor. Her birinin çalışma alışkanlığı ve olaylara ba -kışı farklı. Ancak buluştukları ortak nokta hepsinin profesyonel gazeteci olması. Mülakatlarda dikkat ettiğimiz şeyler, insanların uluslararası politikaya hâkim olmaları ve jeopolitiği iyi biliyor olmaları. Tabii aynı zamanda Türkiye’yi de tanımalılar.

Kanal sadece Türkiye’den çalışmıyor. Başka hangi ülkelerde faaliyetiniz var?

Şu an aktif olarak Londra ve Washington’dan ya -yınlar yapıyoruz. Londra’da toplamda 20’ye yakın gazeteci ofisimizde çalışıyor. Bunlar hem İngil -tere hem de Avrupa’nın nabzını tutuyor. Uluslararası habercilik yapmak istiyorsanız her yerde eliniz olmalı ve olayları doğru ağızlardan anında duyurabilmelisiniz. Washington’da da toplam 12 gazeteci ile Amerika genelindeki haberleri izleyicilerimize aktarıyoruz. Yakın zamanda Asya’da da varlık göstermek adına Singapur’da faaliyetlerimize başlayacağız. Bu üç büro TRT World’ün ana merkezleri niteliğinde. Bununla beraber TRT Bosna-Hersek’ten Kosova’ya, Brüksel’den Almanya’ya kadar birçok ofise sahip. Bu ofisler aynı zamanda TRT World için de hizmet veriyor.

Geri dönüşler nasıl?

Daha çok yeniyiz, önümüzde uzun yıllar var. Ancak kısa sürede elde ettiğimiz başarı bizi gururlandırıyor. Diğer uluslararası televizyonlar bizi yakından takip ediyorlar. Bununla beraber Türkiye ile ilgili bir son dakika haberi olduğunda artık kaynak olarak biz takip ediliyoruz ve gösteriliyoruz. Uluslararası kanallar, İstanbul Atatürk Havaalanı saldırısında kendi yayınları keserek bizim yayınlarımızı dakikalarca kendi ekranlarından verdi. Hatta Avustralya ve Kanada gibi ülkelerin lokal kanalları bizim yayınlarımızı kendi ekranlarına taşıdı. Daha iyi tanınırlık için biraz daha zamana ihtiyacımız var.

Yayınlarınızı ekran haricinde hangi mecralar aracılığı ile ulaştırıyorsunuz?

İnsanlara ulaşmak artık sadece TV yolu ile olmuyor. Özellikle dijital yayıncılığın inanılmaz bir hız ile arttığı ve geliştiği dünyamızda biz de iddialı bir şekilde varız. Güçlü bir dijital altyapıya ve ekibine sahibiz. Web sitesi ve bütün sosyal medya mecralarında varız ve dünyanın her yerine ulaşıyoruz. Bölgemiz ile alakalı haberlerde tercih edilmeye başladık. Milyonlarca kez görüntülenen dijital içeriklerimiz var.

TRT World Haber Direktörü Fatih Er

 

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle